REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarka wciąż pełna niewiadomych

REKLAMA

Coraz trudniej przewidzieć, co w kwestiach gospodarczych zrobi rząd Kazimierza Marcinkiewicza. Sprzeczne wypowiedzi polityków PiS wskazują, że brakuje im konsekwencji, a program nie jest już monolitem.
Zaprezentowany wczoraj w Centrum im. Adama Smitha „Raport Otwarcia” nie napawa optymizmem. Osłabienie atrakcyjności inwestycyjnej, malejące tempo i wielkość inwestycji, mniejszy od nowych członków Unii Europejskiej skorygowany o parytet siły nabywczej PKB. Do tego rekordowa liczba bezrobotnych, zwłaszcza wśród młodzieży. Czy prosocjalny, oparty na zwiększeniu wydatków budżetowych, program rządu może te niekorzystne proporcje zmienić? Na razie więcej w nim niewiadomych, bo część przedwyborczych postulatów padła w zderzeniu z realiami gospodarki. Inne są na bieżąco modyfikowane. Muszą bowiem uspokoić z jednej strony zniecierpliwionych wyborców, z drugiej pełnych obaw przedsiębiorców i ekonomistów.

REKLAMA

Najbardziej gorącym tematem pozostają finanse państwa. Rząd będzie bronił 30-miliardowego deficytu, bo jest jednym z filarów programu gospodarczego. Ale musi znaleźć pieniądze na ulgi prorodzinne i becikowe. Dlatego powrót do wyższej akcyzy na paliwa sprzed połowy września, przed czym PiS usiłuje się bronić, okaże się koniecznością. Nie da się także wykluczyć podwyższenia akcyzy w przyszłym roku. Poprzedni minister finansów spodziewał się uzyskać dzięki tej podwyżce (16 gr) blisko półtora miliarda zł.

REKLAMA

– Realizacja priorytetowych celów rządu będzie teraz zależała od wyników wszystkich obliczeń dokonywanych przez resort finansów. Do tej pory ich nie przeprowadzono, więc wiele może się zmienić – uważa Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku Handlowego.

Wobec rosnących potrzeb finansowych wątpliwa okazuje się perspektywa rychłego zniesienia podatku od oszczędności oraz zysków z giełdy. Trudno także zakładać, by rząd znalazł pieniądze na zagwarantowanie budowy 3 mln mieszkań w ciągu zaledwie 8 lat. Problematyczna może okazać się również budowa autostrad bez kapitału prywatnego. Może dlatego trwające postępowania przetargowe nie zostały wstrzymane. Tymczasem inwestorzy, mający w pamięci niedawne zapowiedzi nowego ministra transportu Jerzego Polaczka, nie bardzo wiedzą, czego się trzymać.

Wydatki socjalne mogą przyspieszyć prywatyzację – pieniędzy rząd będzie szukał w sprzedaży przedsiębiorstw.

Pod dużym znakiem zapytania stoi program prywatyzacji. Wciąż więcej mówi się o tym, co nie będzie sprzedawane, niż o tym, co powinno być prywatyzowane. Niepokojącym sygnałem było skarcenie ministra skarbu Andrzeja Mikosza, gdy wypowiadał się o konieczności dalszej prywatyzacji. Równie niepokojąca była niechętna hipermarketom wypowiedź ministra finansów Teresy Lubińskiej. Ale w drugą stronę zakręcił nastrojami minister przemysłu Piotr Woźniak, który w ubiegłym tygodniu przyjechał na otwarcie nowego hipermarketu do Katowic. W dodatku zapowiedział na konferencji prasowej dalsze otwarcie Polski na tego typu inwestycje.

Czy możemy się spodziewać takich kolejnych sprzeczności? Prawdopodobnie tak, bo politycy będą zmuszeni do coraz większej elastyczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Rzeczywistość przerasta ich wyobrażenia zanim jeszcze dojdą do władzy. Później okazuje się, że muszą dostosowywać swe zamiary do możliwości – tłumaczy Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Dzięki temu część „niebezpiecznych” zapowiedzi zaczyna się powoli oddalać. Przede wszystkim te, które mogłyby dokonać zawirowań na rynkach finansowych, jak perspektywa nacisku na obniżanie stóp procentowych lub ograniczania niezależności banku centralnego. Można się także spodziewać, że w miarę upływu czasu przybywać będzie działań o charakterze prorynkowym, mogących ustabilizować rynek walutowy i zachęcić inwestorów zagranicznych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Woźniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA