REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa tylko na papierze

REKLAMA

Od wczoraj istnieje możliwość składania w urzędach podań przez internet. Nie ma jednak rozporządzeń wykonawczych w sprawie technicznych warunków doręczania tą drogą dokumentów. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w praktyce wygląda realizacja założeń ustawy o informatyzacji urzędów publicznych.
Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 64 poz. 565) zaczęła obowiązywać od wczoraj, a już czekają ją zmiany. Zdaniem ekspertów, przepisy, które wczoraj weszły w życie, są na tyle niedoskonałe, że mogą powodować problemy związane z ich realizacją. Trzeba pamiętać także o tym, że z informatyzacją wiążą się duże koszty dotyczące zakupu odpowiedniego sprzętu, szkoleń pracowników administracji itp. Społeczeństwo coraz chętniej korzysta z nowoczesnych rozwiązań. W zakresie współpracy z podmiotami publicznymi będzie musiało uzbroić się jednak w cierpliwość.
Certyfikat na bezpieczny podpis będzie kosztowny dla obywatela.
Opinia
dr Arwid Mednis, kancelaria Wierzbowski Eversheds

REKLAMA

Bardzo dobrze, że ustawodawca wprowadził możliwość kontaktowania się z urzędami drogą elektroniczną, aczkolwiek można wskazać kilka potencjalnych problemów. Nie widzę większych trudności związanych z samym przepisem o doręczaniu przez urząd pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej, chociaż oczywiście trzeba poczekać na rozporządzenie ministra do spraw informatyzacji, który określi warunki takiego doręczania, czyli np. formy, w jakiej strona ma wyrazić zgodę na takie doręczenie.

REKLAMA

Wątpliwości będą się natomiast wiązały z przepisem o potwierdzeniu doręczenia. Nie wiadomo, czy chodzi o potwierdzenie dostarczenia informacji na serwer obsługujący komputer obywatela (co wcale nie oznacza, że wiadomość do niego dotarła), czy o potwierdzenie przeczytania wiadomości. Potwierdzenie otrzymania pisma nie jest wysyłane automatycznie – to odbiorca decyduje, czy i kiedy potwierdzi otrzymanie pisma. Z tego przepisu nie wynika więc, jaką datę należy uznać za datę doręczenia. Ponadto przez długi czas będzie problem z wnoszeniem podań drogą elektroniczną. Wynika to z wymogu opatrzenia ich bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, a to oznacza koszty dla obywatela.

Piotr Jaworski-Grzanka, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

REKLAMA

W naszym województwie możliwe jest inicjowanie i realizacja spraw administracyjnych on-line, z zachowaniem bezpiecznego przepływu danych oraz z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czyli wysyłanie pism za pomocą formularzy procedur urzędowych zamieszczonych na stronach www – Cyfrowy Urząd Wrota Małopolski zgodnie z obowiązującym prawem.

Procedury te zostały wdrożone w 39 podmiotach administracji publicznej. Za pomocą internetu możliwe jest dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wydawanie zaświadczeń dotyczących poszukiwanych przedsiębiorców, wydanie zezwolenia na regularny przewóz osób w transporcie krajowym, wydanie dziennika budowy, zawiadomienie o zbyciu pojazdu, uzyskanie stopnia nauczyciela. 280 podmiotów w naszym regionie wykorzystuje co najmniej jedną procedurę on-line – sprawdzanie stanu sprawy publicznej. Zauważamy, że Cyfrowy Urząd cieszy się dużym powodzeniem. Internauci chętnie korzystają z opisów realizacji interesujących ich spraw, pobierają druki wniosków i realizują sprawy dzięki udostępnionym mechanizmom.

Wacław Iszkowski, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Podstawowym celem ustawy jest skoordynowanie funkcjonowania systemów stosowanych przez różne podmioty publiczne, aby mogły ze sobą współdziałać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa ta leżała w Sejmie dość długo, a przyjęto ją w pośpiechu, tuż przed końcem kadencji Sejmu. Będą ją jednak czekały poważne zmiany związane z nowymi koncepcjami celów i zasad informatyzacji administracji. Równocześnie konieczne jest znowelizowanie ustawy o podpisie elektronicznym oraz rozporządzenia dotyczącego opłaty skarbowej polegającej na ułatwieniu wnoszenia opłaty drogą elektroniczną. Bez względu na te trudności, wiele urzędów umożliwia swoim „petentom” przesyłanie podań i uzyskiwanie informacji urzędowych. Można to traktować jako zdobywanie doświadczeń i poszukiwanie najlepszych rozwiązań.


Katarzyna Rychter
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA