| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Paragraf na miarę fuzji

Paragraf na miarę fuzji

Dotarliśmy do zapisów umowy prywatyzacyjnej Pekao, która może być argumentem przeciwko połączeniu tego banku z BPH. Języczkiem u wagi jest paragraf 9 tego dokumentu. UniCredito, inwestor w Pekao, zobowiązał się w nim do nieprzejmowania konkurencyjnego banku.

Ministerstwo Skarbu nie chce fuzji Pekao i Banku BPH. I jak się okazuje, ma potężny oręż w ręku. Są nim zapisy umowy prywatyzacyjnej Pekao podpisanej przez UniCredito sześć lat temu. Zgodnie z nimi Włosi zobowiązali się do tego, że dopóki będą posiadać przynajmniej 10 proc. kapitału akcyjnego Pekao, dopóty nie kupią żadnej konkurencyjnej instytucji na rynku. A taką jest Bank BPH. To jednak nie wszystko. Równie niekorzystne z punktu widzenia nadzoru bankowego, który ewentualnej konsolidacji banków przygląda się już od kilku miesięcy, mogłyby być rynkowe skutki fuzji. Przede wszystkim gigant, który powstałby z połączenia Pekao i Banku BPH, miałby ogromny wpływ na poziom rynkowych stóp procentowych.

Niebagatelny jest też fakt, że doszłoby do wielkich, możliwe że największych w historii grupowych zwolnień w branży. Na bruk mogłoby trafić nawet 6 tys. osób.

Odwlekanie zgody na fuzję może mieć aspekt nie tylko ekonomiczny, ale i prestiżowy. Ceną za zgodę miałoby być przeniesienie centrum dla środkowoeuropejskich operacji UniCredito z Wiednia do Warszawy i uwzględnienie w tym roli polskich menedżerów, szczególnie z Banku BPH.

Gra jeszcze potrwa. Z informacji „GP” wynika, że Włosi nie dostali listy warunków, które muszą spełnić, by otrzymać zgodę. Wiadomo jednak, że będą twardo walczyć o Bank BPH i nie zamierzają go sprzedać.

Kupujący (...) nie będzie ani pośrednio, ani bezpośrednio zaangażowany w Polsce w jakąkolwiek działalność gospodarczą, która byłaby konkurencyjna (...) w stosunku do jakiejkolwiek działalności (...) prowadzonej przez Bank.


Monika Krześniak, Piotr Lemberg

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK