| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska gospodarka powoli się rozpędza

Polska gospodarka powoli się rozpędza

Tempo rozwoju gospodarczego Polski w latach 2005-2007 będzie prawie dwukrotnie wyższe od średniej dla pozostałych krajów Unii Europejskiej. Ale na tle najbliższych sąsiadów wcale nie wypadamy na orłów - wynika z jesiennej prognozy gospodarczej Komisji Europejskiej.

Po znacznym zwolnieniu wzrostu gospodarczego w tym roku (1,5 proc.), kraje UE powinny w dwóch następnych latach przyspieszyć do 2,1 i 2,4 proc. PKB. Euroland będzie rozwijał się nieco wolniej od reszty Wspólnoty – odpowiednio 1,3, 1,9 i 2,1 proc. Rolę słabo jeszcze rozpędzonej lokomotywy wzrostu gospodarczego w miejsce eksportu przejmie popyt wewnętrzny, głównie dzięki większym nakładom inwestycyjnym i odradzaniu się konsumpcji ludności – podkreśla na wstępie swego raportu Komisja Europejska.

Do najbardziej pozytywnych elementów prognozy należy zapowiedź utworzenia sześciu milionów nowych miejsc pracy w Unii do 2007, dzięki czemu bezrobocie w regionie spadnie do 8,3 proc. W Polsce stopa bezrobocia spadnie do 15,5 proc. co oznacza istotną poprawę na rynku pracy, ale nadal pozostaniemy najgorsi w całej Wspólnocie. – Trudności na polskim rynku pracy potęgują niekorzystne czynniki demograficzne i trwający proces restrukturyzacji przemysłu ciężkiego i rolnictwa – czytamy w prognozie.

Ożywienie w naszym kraju powinno zacząć się już w tym kwartale, m.in. dzięki transferom środków z UE i zakończeniu okresu politycznej niepewności, związanego z wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi. Od drugiego kwartału 2005 eksport znowu rośnie, a polscy eksporterzy zdobywają udziały w rynkach za wschodnią granicą (Rosja i Ukraina),Komisja Europejska zakłada, że nowy rząd nie dokona zasadniczych korket projektu budżetu, którego deficyt wyniesie 3,6 proc. PKB w 2005 r., a w 2007 r. spadnie do 3,4 proc., głównie dzięki szybszemu wzrostowi gospodarczemu.

Ale w tym roku istnieje niepewność, czy wyższe wpływy do budżetu z przedsiębiorstw państwowych i mniejsze spłaty zadłużenia zagranicznego, będą stanowiły wystarczającą równowagę dla niskiego wzrostu gospodarczego.

Tadeusz Barzdo

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK