| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy stoimy u progu państwa policyjnego

Czy stoimy u progu państwa policyjnego

Rząd kosztem milionów złotych tworzy nowe superinstytucje. Mają podjąć walkę z najcięższymi przestępstwami i działać ponad istniejącymi organami konstytucyjnymi. Nie ma jednak gwarancji, że te nowe służby błysną skutecznością, a wtłoczone w dzisiejszy system nie pogłębią kompetencyjnego zamętu.

Partia rządząca szła do wyborów pod hasłem naprawy państwa. Zwyciężając, uzyskała na to przyzwolenie społeczne. Dla obywateli ważniejsza od reform gospodarczych okazała się walka z istniejącymi w państwie patologiami, zwłaszcza z korupcją na szczytach władzy.

Czy jednak przyjęty przez PiS sposób na uzdrowienie Rzeczypospolitej polegający na tworzeniu superurzędów, o silnych uprawnieniach śledczych, bez dostatecznej reformy już istniejących organów, będzie skuteczny?
Zapytani przez „GP” eksperci prawni mają wątpliwości.

Sceptycznie do tworzenia nowych instytucji podchodzi karnista prof. Marian Filar. – Może to spowodować chaos w organach ścigania oraz spory kompetencyjne pomiędzy nowymi a już istniejącymi strukturami. Taki błąd popełnili Włosi, którzy przed laty stworzyli wiele nowych organów śledczych – mówi profesor.

Zdaniem prof. Jana Widackiego w Polsce już obecnie istnieje za dużo organów, które mają uprawnienia śledcze, co zaczęło wymykać się spod kontroli. Tworzenie kolejnych to zagrożenie dla obywateli, nie tylko tych, którzy popełniają przestępstwa – uważa J. Widacki.

W opinii dr. Janusza Kochanowskiego, jeżeli istnieją nadzwyczajne zadania, z którymi państwo nie może sobie poradzić, to powoływanie nowych instytucji może być uzasadnione. Według dr. Kochakowskiego należałoby jednak wyznaczyć im określone zadania, które mają wypełnić w określonym czasie. Na tej podstawie rozważyć później dalsze ich funkcjonowanie.

Nowe instytucje

• urząd antykorupcyjny
• urząd do walki z terroryzmem
• instytucja superprokuratora (na wzór CBŚ)
• komisja prawdy i sprawiedliwości
• scentralizowane organy nadzoru finansowego

 Tomasz Pietryga
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »