| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stały etat w odwrocie

Stały etat w odwrocie

Gwałtownie zmienia się sposób zatrudniania Polaków. Szybko rośnie liczba osób pracujących na czasowym kontrakcie.

Te zmiany są korzystniejsze dla pracodawców, gdyż zmniejszają koszty pracy, a mniej korzystne dla pracowników, którzy tracą poczucie stabilizacji.

Klasyczna forma zatrudnienia – umowa na czas nieokreślony – jest coraz mniej popularna. Jeszcze w 2000 r. zaledwie 6 proc. spośród 10,5 mln zatrudnionych pracowało na terminowych umowach. Dzisiaj 25,5 proc.

W 2001 r. pracodawcy zatrudniali niespełna 31 tys. pracowników tymczasowych. Obecnie prawie 200 tys. – Zwiększająca się liczba pracujących w tzw. nietypowych formach zatrudnienia to tendencja ogólnoświatowa – zauważa prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego. To odpowiedź na globalizację i rosnącą konkurencję.

Według Michała Boniego, eksperta rynku pracy, powinniśmy uelastycznić prawo pracy, bo firmy spontanicznie przystosowują się do sztywnych przepisów. Jego zdaniem trzeba to robić m.in. dlatego, aby lepiej chronić pracowników czasowych, których jest coraz więcej. – Ułatwiłaby to rezygnacja z niektórych praw stałych pracowników – uważa. Na to nie godzą się zaś związki zawodowe.

Także agencje pracy tymczasowej domagają się zmian. – Główną barierą rozwoju pracy tymczasowej jest zakaz zatrudniania pracownika u jednego pracodawcy dłużej niż rok – twierdzi Iwona Kobus ze Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Ogranicza to wzrost zatrudnienia.

Bartosz Marczuk

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK