| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestycje wciąż czekają

Inwestycje wciąż czekają

Firmy nadal wstrzymują się z inwestycjami, ale nastroje w przedsiębiorstwach wyraźnie się poprawiły, a eksport wciąż sobie świetnie radzi. Eksporterzy nadal potrafią dostosować się do niekorzystnego kursu, choć przybywa firm, które na tym cierpią.

- Pod koniec III kwartału odnotowano wyraźną poprawę nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorstw, która sugeruje utrzymanie się dobrej koniunktury z możliwością dalszej jej poprawy w IV kwartale - czytamy w najnowszym opracowaniu NBP. Okazuje się, że opinie firm o własnej sytuacji ekonomicznej były pod koniec III kwartału najlepsze w całej historii badań. Poprawę zanotowali zwłaszcza importerzy, a także sektor publiczny oraz firmy budowlane.


Mimo niekorzystnego kursu złotego, który jeszcze niedawno notowany był na najmocniejszym poziomie od lat wobec euro, eksporterzy chcą zwiększać sprzedaż na rynki zagraniczne. Wzrósł jednak udział nieopłacalnego eksportu, więcej jest firm, których problem ten dotyczy. Jednak jakoś sobie radzą. Po raz kolejny spadł poziom kursu euro, przy którym eksport przestaje być opłacalny. Obecnie jest to około 3,80 zł, w poprzednim badaniu - 3,90 zł.


Mimo lepszych nastrojów w firmach i dobrej sytuacji finansowej nie pojawiają się sygnały o rozpoczęciu nowych inwestycji. Autorzy badań zauważają jednak, że takie osłabienie aktywności inwestycyjnej jest typowe dla końcówki roku, kiedy nie rozpoczyna się nowych projektów. Piotr Boguszewski, dyrektor departamentu analiz makroekonomicznych i strukturalnych NBP, dodaje, że część opóźnień w inwestycjach jest związana z trudnościami w pozyskaniu środków unijnych i przejściowym pogorszeniem sytuacji firmy. - Mamy więc do czynienia z wstrzymaniem inwestycji, a nie rezygnacją z nich - mówi Boguszewski.


NBP podkreśla też, że po raz pierwszy w historii badań żadna z firm nie powiedziała, iż całkowicie rezygnuje z rozpoczętej czy zaplanowanej inwestycji. Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych przekracza 80 proc., a więc wciąż jest bardzo wysoki.


Nie należy się jednak spodziewać zwiększania zatrudnienia ani wzrostu płac. Tylko 9 proc. pracodawców chce dać podwyżki, mniej niż w poprzednim kwartale.Patrycja Maciejewicz

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK