REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczyt w Hampton Court może pomóc w kompromisie budżetowym

REKLAMA

Nieformalna dyskusja na szczycie Unii Europejskiej w Hampton Court pod Londynem może pomóc w osiągnięciu kompromisu w sprawie przyszłego budżetu Unii w grudniu - ocenił minister ds. europejskich Jarosław Pietras.
Czwartkowy szczyt poświęcony jest przede wszystkim przyszłości UE, wyzwaniom ze strony globalizacji i reformie europejskiego modelu socjalnego. Na formalnym szczycie w grudniu Unia ma się zająć konkretnymi sprawami, w tym budżetem na lata 2007-2013.

Gospodarze - Brytyjczycy - zapowiedzieli, że szczyt nie przyjmie tym razem dokumentu końcowego, który zwykle zawiera konkluzje ze spotkań.

"Ten szczyt można traktować jako przygotowanie do dyskusji w grudniu, która będzie dużo trudniejsza" - powiedział Pietras w Hampton Court.

Minister jest w składzie polskiej delegacji na szczyt. Ocenia on, że obecnie szansa na porozumienie w sprawie unijnego budżetu wydaje się większa niż na początku września.

"Wydaje się, że jeśli byłaby większa zgoda co do podjęcia reform (UE) w przyszłości, oznaczałoby to, że został spełniony pewien warunek, który utrudnił niektórym państwom zgodę na kompromis w czerwcu" - powiedział Pietras.

Zastrzegł jednak, że jeżeli W.Brytania zaproponuje radykalne zmiany bądź cięcia w propozycji porozumienia budżetowego, "kompromisu na pewno nie będzie".

Podstawą do dyskusji w Hampton Court są propozycje Komisji Europejskiej dotyczące sposobów sprostania wyzwaniom globalizacji i potrzebnych reform. KE proponuje m.in. ustanowienie pozabudżetowego funduszu na wparcie regionów i firm dotkniętym negatywnymi konsekwencjami globalnej konkurencji.

Pietras powiedział, że sama idea takiego funduszu nie budzi oporów Polski. "Jeśli fundusz ułatwi niektórym państwom podjęcie decyzji o kompromisie, to pomoże dojść do rozwiązań, które będą ważne także dla Polski" - ocenił.

Propozycję powołania funduszu dostosowania do globalizacji komentowano jako gest w stronę Francji, broniącej swego modelu socjalnego i wydatków na politykę rolną UE, które były kością niezgody podczas zakończonego fiaskiem szczytu budżetowego w czerwcu.

Według Pietrasa, premier Marek Belka rozmawiał z desygnowanym na nowego premiera Kazimierzem Marcinkiewiczem na temat szczytu i przekaże mu wszystkie informacje o przebiegu spotkania.

"Na tym szczycie nie stanie się nic, co by utrudniło podjęcie jakiegokolwiek stanowiska przez nowego polskiego premiera w grudniu. Obecność odchodzącego premiera Belki nie komplikuje sytuacji" - ocenił Pietras.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA