REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpoczął się nieformalny szczyt UE

REKLAMA

Przywódcy krajów Unii Europejskiej rozpoczęli w czwartek rano nieformalne spotkanie w pałacu Hampton Court pod Londynem, gdzie rozmawiać mają przede wszystkim o przyszłości UE i jej modelu socjalnym.
Jest to pierwsze spotkanie szefów państw i rządów 25 państw po zakończonym fiaskiem czerwcowym szczycie w Brukseli, gdzie największe kraje UE w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy starły się o kształt unijnego budżetu na lata 2007-2013. Komentatorzy spodziewają się, że spotkanie będzie służyć przede wszystkim próbie załagodzenia sporów, bardziej niż konkretnej dyskusji. Polskę reprezentuje na szczycie premier Marek Belka.

Gospodarz spotkania premier Wielkiej Brytanii Tony Blair nie chce, by w Hampton Court dyskutowano o budżecie UE. Uważa on, że najpierw należy ustalić kierunki modernizacji i reform europejskiej gospodarki i modelu socjalnego, a dopiero na grudniowym szczycie w Brukseli zająć się sprawami finansowania reform. Jednak niektóre kraje, w tym Polska, zapowiedziały, że na pewno przynajmniej wspomną o budżecie.

"Jeśli rozmawiamy o sprawach długofalowych, to możemy to robić spokojnie tylko wtedy, jeśli w krótszym czasie mamy możliwość działania" - powiedział minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

Podstawą do porozumienia w Hampton Court będą popierane przez Brytyjczyków pomysły Komisji Europejskiej na modernizację Unii i jej modelu socjalnego.

Według KE, wyzwaniom globalizacji sprostać pomoże m.in. dokończenie budowy jednolitego rynku, w tym w obszarach usług, telekomunikacji, energii i usług finansowych, a także postęp w znoszeniu barier handlowych, w tym subsydiów rolnych, czy zwiększenie wydatków na badania, rozwój i edukację.

Komisja proponuje również ustanowienie poza budżetem UE specjalnego funduszu dostosowania do globalizacji, przeznaczonego dla mieszkańców regionów, które mają problemy w sprostaniu rosnącej konkurencji światowej.

Propozycję tę skomentowano jako gest w stronę Francji, która broni swego modelu socjalnego i utrzymania wydatków na wspólną politykę rolną UE.

Za ustanowieniem funduszu opowiedział się też premier Blair, choć jeszcze kilka miesięcy temu odrzucił podobną propozycję. Nie podoba się ona jednak największym płatnikom w Unii Niemcom, Szwecji i Holandii.

Szczyt potrwa jeden dzień. Odbywa się w zabytkowym szesnastowiecznym pałacu Henryka VIII. Zebrani w Hampton Court unijni przywódcy ryzykują spotkanie z duchami - według pogłosek, w pałacu ma straszyć sam Henryk VIII oraz dwie z jego żon - zmarła przy porodzie Jane Seymour i ścięta za niewierność Katarzyna Howard.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA