| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kiedy otworzą jedno okienko

Kiedy otworzą jedno okienko

Przedsiębiorcy chcieliby wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej załatwiać od ręki w gminie u jednego urzędnika. Dzięki temu zaoszczędziliby sporo czasu i mogliby szybciej otworzyć firmę. Będzie to możliwe jednak dopiero po 1 stycznia 2007 r.

Przedsiębiorcy nie chcą czekać jeszcze ponad rok na uruchomienie w gminach tzw. jednego okienka. Mogliby w nim załatwiać te wszystkie sprawy związane z prowadzoną działalnością, które obecnie wymagają udania się do kilku urzędów znajdujących się nieraz w różnych końcach miasta. Domagają się zmiany ustawy i przyspieszenia terminu uruchomienia go. W dodatku obawiają się, że system ten nie ruszy nawet w planowanym terminie.

– Patrząc na to, co się dzieje w ZUS z programem, który miał zintegrować wszystko, co wiąże się ze sprawami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi i z programem obsługi dla funduszy strukturalnych SIMIK, który miał ruszyć w maju ubiegłego roku – należy mieć wątpliwości, czy informatyzacja ewidencji działalności gospodarczej nie zostanie odłożona w czasie – stwierdziła Małgorzata Krzysztoszek z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), dotyczące prowadzenia przez gminy ewidencji działalności gospodarczej w systemie informatycznym, zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2007 r. Umożliwiają one przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą, aby wraz z wnioskiem o wpis do rejestru przedsiębiorców lub do ewidencji złożyli również wniosek o nadanie REGON-u oraz wniosek o aktualizację numeru NIP, a także zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek oraz zgłoszenie o objęcie go ubezpieczeniami społecznymi.

System teleinformatyczny, który do tego czasu zostałby zainstalowany w gminach, umożliwiłby zaraz po dokonaniu wpisu przedsiębiorcy niezwłoczne przekazanie złożonych wcześniej wniosków do odpowiednich urzędowych rejestrów.

Natomiast obecnie droga przedsiębiorcy do zarejestrowania się jest znacznie dłuższa, mimo że już niektóre gminy stosują zasadę tzw. szybkiej ścieżki. Jednak jest ona szybsza jedynie z nazwy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK