| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska jest ósmym partnerem Eurolandu

Polska jest ósmym partnerem Eurolandu

Rośnie deficyt krajów UE w handlu z resztą świata, głównie z powodu drogich surowców energetycznych. W sierpniu wzrósł o­n do 14,2 mld euro wobec 8,3 mld euro przed rokiem. Polska nadal jest na sporym minusie - wynika z najnowszego raportu Eurostatu.

Deficyt Wspólnoty w handlu paliwami zwiększył się do gigantycznej kwoty 113,1 mld euro od stycznia do lipca 2005 r., ale równocześnie nadwyżka Unii w handlu maszynami i pojazdami wzrosła do 58,7 mld euro. Niemcy są wciąż najbardziej przebojowi w całej UE, osiągając 97,8 mld euro nadwyżki, za nimi plasują się Holandia i Irlandia. Największy deficyt posiadała Wielka Brytania (56,7 mld euro).

Polska z deficytem rzędu 5,1 mld euro – za okres styczeń-lipiec 2005 – lokuje się między Portugalią a Włochami. Ale w porównaniu z tym samym okresem 2004 r. zmniejszyliśmy deficyt o 2,5 mld euro, dzięki dwukrotnie większej dynamice eksportu (wzrost o 20 proc.) od importu (wzrost o 10 proc.). Jednak gorzej to wygląda w handlu z najważniejszymi partnerami – ze strefy euro. Tutaj deficyt zwiększył się z 4,09 do 6,8 mld euro, zaś przyrost eksportu wyniósł tylko 2,0 proc., wobec 10,0 proc. dynamiki importu. Dla Eurolandu jesteśmy ósmym partnerem handlowym. Eksportujemy towary i usługi za 17,5 mld euro, a kupujemy za 24,3 mld euro. To pięć razy mniej niż Wielka Brytania i czterokrotnie mniej niż USA i wszystko wskazuje na to, że znajdujemy się dopiero na początku długiej drogi do poprawy konkurencyjności naszych wyrobów.

T.B.


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »