| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska jest ósmym partnerem Eurolandu

Polska jest ósmym partnerem Eurolandu

Rośnie deficyt krajów UE w handlu z resztą świata, głównie z powodu drogich surowców energetycznych. W sierpniu wzrósł o­n do 14,2 mld euro wobec 8,3 mld euro przed rokiem. Polska nadal jest na sporym minusie - wynika z najnowszego raportu Eurostatu.

Deficyt Wspólnoty w handlu paliwami zwiększył się do gigantycznej kwoty 113,1 mld euro od stycznia do lipca 2005 r., ale równocześnie nadwyżka Unii w handlu maszynami i pojazdami wzrosła do 58,7 mld euro. Niemcy są wciąż najbardziej przebojowi w całej UE, osiągając 97,8 mld euro nadwyżki, za nimi plasują się Holandia i Irlandia. Największy deficyt posiadała Wielka Brytania (56,7 mld euro).

Polska z deficytem rzędu 5,1 mld euro – za okres styczeń-lipiec 2005 – lokuje się między Portugalią a Włochami. Ale w porównaniu z tym samym okresem 2004 r. zmniejszyliśmy deficyt o 2,5 mld euro, dzięki dwukrotnie większej dynamice eksportu (wzrost o 20 proc.) od importu (wzrost o 10 proc.). Jednak gorzej to wygląda w handlu z najważniejszymi partnerami – ze strefy euro. Tutaj deficyt zwiększył się z 4,09 do 6,8 mld euro, zaś przyrost eksportu wyniósł tylko 2,0 proc., wobec 10,0 proc. dynamiki importu. Dla Eurolandu jesteśmy ósmym partnerem handlowym. Eksportujemy towary i usługi za 17,5 mld euro, a kupujemy za 24,3 mld euro. To pięć razy mniej niż Wielka Brytania i czterokrotnie mniej niż USA i wszystko wskazuje na to, że znajdujemy się dopiero na początku długiej drogi do poprawy konkurencyjności naszych wyrobów.

T.B.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK