| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS podał dane o produkcji przemysłowej

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu po wyeliminowaniu wpływu zmian cen (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była we wrześniu br. o 5,5% wyższa niż przed rokiem i o 9,8% większa w porównaniu z sierpniem br.

Według wstępnych danych, we wrześniu 2005 r., ceny produkcji sprzedanej przemysłu ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. W przetwórstwie przemysłowym oraz w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę ceny nie uległy zmianie w porównaniu z sierpniem, a w górnictwie spadły o 0,1%. W sekcji przetwórstwo przemysłowe najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,7%). Wzrosły również ceny produkcji skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 0,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji, produkcji instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków (o 0,4%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,3%). Obniżono natomiast ceny produkcji maszyn i urządzeń, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych, masy włóknistej oraz papieru, wyrobów tytoniowych (o 0,4%), mebli; pozostałej działalności produkcyjnej, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 0,5%), produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych, drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 0,6%), a także pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,9%).

W okresie styczeń-wrzesień br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 1,2%. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie (o 5,3%), w wyniku wzrostu cen w górnictwie rud metali (o 24,3%). Wzrosły również ceny wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, wodę (o 4,2%). Ceny w przetwórstwie przemysłowym podniesiono o 0,4%, w tym najbardziej produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 31,4%. Wzrosły także ceny produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 4,7%), skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 1,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,4%), produkcji wyrobów tytoniowych (o 1,0%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,7%). Spadły natomiast ceny produkcji mebli; pozostałej działalności produkcyjnej (o 1,0%), drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 1,1%), odzieży i wyrobów futrzarskich (o 1,3%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów chemicznych, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (o 1,4%), artykułów spożywczych i napojów (o 1,5%), wyrobów z metali (o 1,8%). Obniżono również ceny produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (o 2,0%) oraz w dziale włókiennictwo (o 2,4%). Producenci masy włóknistej oraz papieru obniżyli ceny o 2,8%, instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków - o 3,1%, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 6,3%, maszyn biurowych i komputerów - o 7,5%. Najbardziej spadły ceny produkcji metali (o 9,5%).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »