| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obietnice tak, konkretów brak

Obietnice tak, konkretów brak

Zmniejszenie ograniczeń dla przedsiębiorstw i redukcja liczby koncesji do minimum, tak w skrócie można przedstawić zmiany, które w prawie gospodarczym ma wprowadzić nowy rząd. Jednak w programie przedstawionym przez kandydata na przyszłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza wciąż brakuje konkretów.

Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakich dokładnie zmian mogą oczekiwać przedsiębiorcy, a jednocześnie, w którym kierunku powinny zmierzać działania rządu.
W poniedziałek po południu K. Marcinkiewicz zaprezentował program przyszłego rządu. W dokumencie znalazły się propozycje zmian w prawie gospodarczym, takie jak: uproszczenie wszystkich uwarunkowań formalnoprawnych prowadzenia działalności gospodarczej, w tym likwidacja części koncesji i zezwoleń, łatwiejszy proces zakładania firmy w urzędzie gminy, konsolidacja inspekcji i mechanizmów nadzorczych, uproszczenie działań aparatu skarbowego, wprowadzenie mechanizmów antykorupcyjnych na styku polityki i gospodarki. W projekcie czytamy także o wprowadzeniu mechanizmów lepszej wymiany informacji kredytowej w celu poprawienia warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz dostępności do kredytów, a także o preferencyjnym traktowaniu kredytów udzielonych nowo tworzonym małym przedsiębiorstwom.
Wciąż są to jedynie ogólne hasła, które nie precyzują, w jaki sposób mają być przeprowadzane zmiany. Dlatego „GP” postanowiła sprawdzić, co kryje się za tymi dość enigmatycznymi propozycjami nowego rządu.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Zawisza w rozmowie z „GP” zaznacza, że przede wszystkim chodzi o zmniejszenie barier dla przedsiębiorstw. – Należy dokładnie przejrzeć liczbę koncesji i usunąć te, które nie są konieczne – tłumaczy. – Ważną rzeczą jest też system elektronicznego rejestrowania firm, który ma wejść w życie w 2007 r.
Zdaniem A. Zawiszy wprowadzenie mechanizmów antykorupcyjnych na styku polityki i gospodarki ma polegać m.in. na jawnej pracy rządu nad wieloma sprawami oraz wprowadzeniu publicznych wysłuchań przy realizacji projektów aktów prawnych. Jednak niektóre pomysły PiS dotyczące tego postulatu mogą budzić kontrowersje. – Należy także przeprowadzać pełniejsze deklaracje majątkowe, które dodatkowo obejmą najbliższych członków rodziny, i trzeba wprowadzić porównywanie ich z deklaracjami VAT – mówi A. Zawisza. – Tego rodzaju mechanizm porównawczy pomoże ograniczyć korupcję – dodaje.
Jednak część zmian zaproponowanych przez K. Marcinkiewicza ma charakter symboliczny. Tak jest w przypadku wprowadzenia przepisów dotyczących tworzenia parków przemysłowych i funduszy kapitałowych wspomagających inwestycje małych i średnich firm. – Takie rozwiązania już funkcjonują, ale według posła PiS program nowego rządu zakłada wzmocnienie tego procesu.
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »