| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sytuacja ludności świata 2005

Sytuacja ludności świata 2005

W 2005 r. państwa świata porozumiały się, że do 2015 r. - w ramach tzw. Projektu Milenijnego spróbują w połowie wyeliminować najcięższe przejawy nędzy na świecie: uratować życie 30 milionów dzieci i dwóch milionów matek, dokonać postępu w walce z AIDS.

Opublikowany tegoroczny raport Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA) pokazuje, że nieodłącznym elementem tych działań powinna być większa troska o równość płci i zdrowie kobiet. Raport informuje m.in., że:

■ Pół miliona kobiet umiera co roku na świecie z powodu komplikacji związanych z ciążą i porodem, ponad 8 mln kobiet ma problemy zdrowotne wynikające z tego powodu. 95 proc. zgonów kobiet ma miejsce w Azji i Afryce. Tam ryzyko śmierci wynosi 1:16, a w najuboższych regionach nawet 1:6. Tymczasem w krajach rozwiniętych jest to 1:2800.

■ Ponad 900 mln osób na świecie, w tym ok. 600 mln kobiet, nie potrafi czytać i pisać; większość z nich żyje w Azji Południowej i w Afryce. Wśród osób niepiśmiennych więcej jest kobiet i dziewcząt; w krajach Afryki Środkowej i Południowej ponad połowa dziewcząt nie kończy edukacji na poziomie podstawowym, w Azji Południowej – blisko 1/3.

■ Od 600 do 800 tys. osób rocznie pada ofiarami handlu ludźmi; blisko 80 proc. z nich to kobiety i dzieci. Około 2 mln dzieci, zwłaszcza dziewczynek, jest wykorzystywanych w tzw. seksbiznesie.

■ W latach 90. doszło na świecie do 118 konfliktów; większość z nich miała charakter wewnętrzny. Do opuszczenia swoich domów zmuszonych zostało 35 mln osób; 28 mln z nich to kobiety i dzieci.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »