| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trzeci raz po własność

Trzeci raz po własność

Od dzisiaj użytkownicy wieczyści nieruchomości państwowych i gminnych mogą żądać przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności na nowych zasadach.

Przekształcenia potrwają aż do końca 2012 r. Skorzystają na tym przede wszystkim wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Możliwość zostania właścicielami stworzono użytkownikom wieczystym już trzeci raz. Z wnioskiem o przekształcenie będą mogły wystąpić osoby fizyczne, które są użytkownikami nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, garażami albo przeznaczonych pod garaże albo nieruchomości rolnych, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Zainteresowanie przekształceniami od początku było spore, przede wszystkim ze względów finansowych. Użytkownik płaci podatek od nieruchomości i opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Natomiast właściciel tylko podatek od nieruchomości.

W dodatku użytkownik wieczysty ma znacznie słabsze prawo do nieruchomości niż właściciel, który włada nią bez żadnych ograniczeń czasowych i nikt nie może mu jej odebrać bez odszkodowania obliczonego na podstawie cen rynkowych.

Dlatego ostatnio grupa kandydatów na przyszłych właścicieli powiększyła się o użytkowników z obszarów zachodniej i północnej Polski. Uważają, że prawo użytkowania wieczystego nie chroni ich w sposób wystarczający przed roszczeniami byłych niemieckich właścicieli.

Z zaproponowanych po raz pierwszy w 1997 r. możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność chciało skorzystać ok. 424,4 tys. osób, ale właścicielami zostało tylko 315,8 tys. Natomiast druga ustawa uchwalona w 2001 r., a znowelizowana dwa lata później, okazała się bublem legislacyjnym. Dlatego zainteresowanie przekształceniami na jej podstawie było znacznie mniejsze, domagało się ich tylko ok. 88,4 tys. użytkowników, a decyzję pozytywną dostało tylko ok. 13 tys.

Trzecia kolejna ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości została uchwalona 29 lipca 2005 r. Już teraz wiadomo, że jest bardziej korzystna dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkańców od swoich poprzedniczek. W dodatku będą mogli z niej skorzystać również użytkownicy, którzy wcześniej dostali decyzje odmowne, albo ich wnioski nie zostały do tej pory rozpatrzone. Takich spraw jest sporo, bo urzędnicy na podstawie przepisów poprzedniej ustawy często nie wiedzieli, jakie opłaty powinni pobierać i według jakich zasad wydawać decyzje.

– Jest również bardziej korzystna dla właścicieli nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste – powiedział Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich – ponieważ kończy z dawaniem prezentów użytkownikom wieczystym. Ogranicza liczbę tych, którzy nie muszą płacić za przekształcenie.

 Malgorzata Piasecka-SobkiewczKliknij aby zobaczyć ilustrację.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK