| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 92 postulaty przedsiębiorców do rządu i parlamentu

92 postulaty przedsiębiorców do rządu i parlamentu

Ani socjalna, ani liberalna, lecz normalna - taka zdaniem przedsiębiorców z BCC powinna być Polska pod nowymi rządami.

PiS chce budować IV Rzeczpospolitą. Życzymy powodzenia, ale to będzie trudne. W kontekście niskiej frekwencji w wyborach, parlament nie odzwierciedla poglądów obywateli w stopniu umożliwiającym poważne zmiany prawa, jak np. zmiana konstytucji. PiS ma poparcie 10 proc. obywateli - mówił wczoraj prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.


Zdaniem przedsiębiorców i bez zmian konstytucji nowy rząd będzie miał masę pracy. - Zadłużenie skarbu państwa może do końca roku sięgnąć 500 mld zł. 12 proc. obywateli żyje w biedzie. Mamy blisko 20-proc. bezrobocie, a rządowe prognozy 5,5-proc. wzrostu PKB nie sprawdziły się i w tym roku ma on wynieść 3,3 proc. Z tymi liczbami nowy rząd będzie się musiał zmierzyć - stwierdził Goliszewski.


Jednym tchem wymieniał też inne problemy stojące przez rządem, który tworzyć będzie PiS. "Z kraju wyjeżdżają młodzi, wykształceni ludzie. 60 proc. uprawnionych nie bierze udziału w wyborach. Polska zajęła 57. miejsce w międzynarodowym rankingu innowacyjności i konkurencyjności obejmującym 60 państw". - Wiele trzeba zmienić, dlatego przygotowaliśmy listę oczekiwań kierowanych do nowego rządu i parlamentu - stwierdził.


Lista 92 postulatów obejmuje niemal wszystkie aspekty życia. Przedsiębiorcy chcą m.in. przyspieszenia i uproszczenia postępowania karnego, odpowiedzialności osobistej i zawodowej urzędników za nadużycia prawa, ograniczenia immunitetów parlamentarzystów, prawa do zamykania firm w obronie przed nielegalnym strajkiem, określenia zasad reprywatyzacji, reformy systemu ochrony zdrowia, zmiany zasad tworzenia prawa, przekształcenia Senatu w izbę społeczno-gospodarczą, rozważenia potrzeby dalszego funkcjonowania powiatów, zmniejszenia liczby urzędników.


BCC wymienia też dwie rzeczy do załatwienia "na szybko". - Racjonalizacja wydatków budżetu państwa i reforma systemu podatkowego - stwierdził prezes BCC. Dodał, że przy racjonalizacji chodzi nie tylko o zapowiadaną likwidację funduszy i agencji rządowych, ale także o zajęcie się problemem fałszywych bezrobotnych i rencistów oraz zmiany zasad przyznawania różnego rodzaju zasiłków.


A podatki? - Chętnie widzielibyśmy 15-proc. podatek liniowy, który proponowała PO. Ministerstwo Finansów musiałoby jednak przeprowadzić symulację, z której by wynikało, co jego wprowadzenie będzie oznaczało dla obywateli i gospodarki - mówił prezes. A ponieważ po wygraniu wyborów przez PiS na 15-proc. podatek liniowy raczej się nie zanosi, BCC zgłosiło własną propozycję - 18-proc. podatek powszechny z kwotą dochodów wolną od podatku w wysokości 4000 zł.Piotr Skwirowski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK