REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PiS ściga się na budowie z PRL-em

REKLAMA

PiS obiecuje 3 miliony mieszkań w osiem lat. To oznaczałoby niemal czterokrotny wzrost tempa na budowach. Tak nie budowano nawet za Gierka.
Kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział w sobotę, że postawi na rozwój budownictwa mieszkaniowego. W rozmowie z "Życiem Warszawy" przyznał, że wzorem dla niego jest Kazimierz Wielki, który - jak wiemy - zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.
Nie zamierzam kpić z tego polityka ani z partii, którą reprezentuje, choć mam nieodparte wrażenie, że to PiS kpi sobie z nas, wyborców. Dlaczego?
Marcinkiewicz zapowiada, że w ciągu ośmiu lat powstanie 3 mln nowych mieszkań. Ostatnio inwestorzy budowali w naszym kraju około 100 tys. mieszkań rocznie. Musiałby się zdarzyć cud, by z roku na rok ich produkcja zwiększyła się do 375 tys. rocznie. To oznaczałoby niemal czterokrotny wzrost. Tyle mieszkań nie powstawało nawet w dekadzie Edwarda Gierka. A wtedy nie liczono się z pieniędzmi, partia kazała budować, to budowano. Dużo i byle jak.
Deklaracja PiS to czystej wody populizm.
Problemem nie są pieniądze. Szef komitetu ds. finansowania nieruchomości przy Związku Banków Polskich Zbigniew Krysiak zapewnia, że banki bez problemu sfinansowałyby 3 mln mieszkań w osiem lat. Polskie firmy, jeśli będzie trzeba, wyprodukują też odpowiednią ilość materiałów budowlanych - zapewnia z kolei Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.
Problemem jest brak fundamentalnych warunków do budowania. Po pierwsze, w kraju rzadkością są plany zagospodarowania przestrzennego, które mówią, co i gdzie można budować. Bez tego załatwienie pozwolenia na budowę trwa bardzo długo. Po drugie, brakuje uzbrojonych terenów. Po trzecie, fatalny jest stan infrastruktury komunikacyjnej. Po czwarte, budowę domów skutecznie hamuje biurokratyczny tor przeszkód, a zachęt, np. w postaci ulgi podatkowej, już nie ma. Po piąte, na rynku budowlanym zaczyna brakować rąk do pracy, bo wykwalifikowani robotnicy masowo wyjeżdżają na Zachód. Tego typu barier jest oczywiście więcej.
PiS zapowiada, że zajmie się tymi problemami. Zwiększy też wydatki budżetowe np. na dotowane (i poręczane!) przez państwo kredyty mieszkaniowe dla rodzin "o niskich i średnich dochodach". Chce wspierać dotacjami gminy budujące mieszkania socjalne dla najuboższych oraz zbrojące tereny pod budowę mieszkań.
To ogrom prac. Gdyby PiS doprowadził do wyeliminowania barier, choćby częściowego, na co potrzeba, lekko licząc, dwóch-trzech lat, w Polsce zacznie powstawać więcej mieszkań. Na koniec kadencji tworzonego właśnie rządu - jeśli potrwa ona cztery lata - może budować się nawet ponad 200 tys. mieszkań rocznie. Wtedy wyborcy najpewniej nie będą już pamiętać obiecywanych 3 mln mieszkań.
I być może do takiego wniosku doszli też spece od marketingu politycznego doradzający politykom PiS. Ci ryzykują więc niewiele, a w razie porażki w następnych wyborach będą mogli powiedzieć: plan się nie udał, bo nie rządziliśmy przez osiem lat.

Marek Wielgo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA