| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PO chce zmian w tworzeniu budżetu

PO chce zmian w tworzeniu budżetu

Platforma Obywatelska chce zmienić mechanizm tworzenia budżetu państwa i przenieść go do Kancelarii Premiera - poinformowali liderzy PO.

W opinii ekspertów partii zmiany te mogą przynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów złotych oszczędności.PO napisała w liście do PiS, że decyzje merytoryczne związane z podziałem środków na poszczególne programy rządowe powinny należeć do Kancelarii Premiera, która także będzie odpowiadać za podział środków pomiędzy poszczególne cele i zadania, badanie stopnia ich realizacji oraz kosztów z tym związanych".Według planów Platformy minister finansów miałby jedynie pełnić funkcję administracyjną."Minister finansów powinien być odpowiedzialny za przygotowanie prognozy dochodów oraz ustalenie maksymalnego, nieprzekraczalnego poziomu wydatków i deficytu w danym roku. (...) Po przyjęciu budżetu minister finansów powinien przekazywać środki na realizację programów i zadań oraz kontrolować wysokość kosztów ponoszonych na ich realizację - napisał Jan Rokita w liście.PO zakłada, że w związku ze zmianą mechanizmu tworzenia budżetu państwa konieczne stanie się wydłużenie okresu planowania budżetowego."Proponujemy więc, by rząd przyjmował wieloletnie plany finansowe, które będą określały maksymalny poziom wydatków państwa w kolejnych latach oraz podział środków na poszczególne obszary działalności państwa. Pierwszy taki plan powinien obowiązywać na lata 2006-2009, a następny, w sposób kroczący, powinien być przedłużany na kolejne lata" - napisano.Zdaniem autorów koncepcji PO wieloletnie planowanie ułatwi ograniczenie długu publicznego i pozwoli na wygenerowanie oszczędności budżetowych, przede wszystkich w wydatkach na funkcjonowanie administracji. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapytana o skalę oszczędności związanych z nowym planowaniem odpowiedziała:"To są znaczne kwoty rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu mld zł" - powiedziała.Na pytanie, czy nowe planowanie mogłoby obowiązywać już od przyszłego roku powiedziała: "To zależy do tego, jak PiS ustosunkuje się do naszej propozycji. Sądzę, że powinniśmy podjąć taką próbę" - powiedziała.Dodała, że gdyby udało się wprowadzić nowe zasady planowania budżetowego już od 2006 roku można by było ograniczyć deficyt budżetu proponowany przez MF o "kilka miliardów złotych"."Deficyt powinien być mniejszy (w stosunku do planów MF). Jest szansa go zmniejszyć o kilka miliardów złotych w ramach nowego mechanizmu tworzenia budżetu" - powiedziała.Rząd skierował w piątek do Sejmu projekt, w którym deficyt budżetu w 2006 roku wzrośnie do 32.575 mln zł z 30.833,7 mln zł planowanych w 2005 roku. MF w przyszłorocznym projekcie budżetu planuje, że wydatki w 2006 roku wyniosą 221.803 mln zł wobec 209.704 mln zł w tym roku.Natomiast dochody budżetowe w 2006 roku wzrosną do 189.228 mln zł z 178.870 mln zł w 2005 roku. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w liście do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska kilka dni temu zaproponował m.in. by projekt budżetu przygotowywała Kancelaria Premiera, a nie, jak do tej pory Ministerstwo Finansów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK