| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obciąć stopy o połowę

Obciąć stopy o połowę

Po wypowiedziach dla Radia PIN Cezarego Mecha z Prawa i Sprawiedliwości, typowanego na ministra finansów, więcej było przedwyborczej retoryki niż precyzyjnych elementów przyszłej polityki gospodarczej.

Cezary Mech, jeden z autorów programu gospodarczego PiS, potwierdził wczoraj jego prosocjalny charakter, podkreślając, że ugrupowanie będzie realizować postulaty, które wyniosły go do władzy. Jednak z przedstawieniem klarownego harmonogramu nie szło mu tak dobrze. Dlaczego? Mech napomknął o rozmowach koalicyjnych, ale z nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli zarówno jednej, jak i drugiej partii widać wyraźnie, że wciąż dzieli je programowa przepaść.

Co zatem PiS chciałby zrobić od razu? Od przyszłego roku wprowadzić ulgę prorodzinną. Mech unikał podawania szczegółów, ale przyznał: – Nie zakładam, by była niższa niż w programie przedwyborczym (50 zł na pierwsze dziecko, 200 na drugie, 100 na każde kolejne – red.). Zamierza również obdzielić ulgami przedsiębiorców: w podatku CIT ulgę na tworzenie nowych miejsc pracy, a także ulgę w składce na ZUS. Obie byłyby do wykorzystania w ciągu 2 lat.

Co na to sami przedsiębiorcy? – To zły pomysł – twierdzi Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

– Takie ulgi komplikują system podatkowy. Ponadto przedsiębiorcy sami chcą określać, na co przeznaczać zyski: czy na miejsca pracy, czy na inwestowanie w nowe technologie lub w powiększanie kapitału obrotowego – dodaje Jeremi Mordasewicz. Duże kontrowersje wzbudza także sprawa obniżenia przyszłorocznego deficytu budżetowego. PiS chciałby obniżyć go do 30 mld zł, co według Cezarego Mecha jest całkiem realne. Według ekspertów – nie.

Najwięcej emocji budzi jednak kwestia obniżenia stóp procentowych – przyszły minister finansów twierdzi, że stopy powinny być zmniejszone do poziomu w Unii Europejskiej, czyli o połowę.

– Stopy procentowe i polityka monetarna pozostają w gestii niezależnego banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej. I niech każdy trzyma się swojego zakresu kompetencji – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku.

Adam Woźniak

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »