| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy PiS spełni przedwyborcze obietnice?

Czy PiS spełni przedwyborcze obietnice?

Wyborcze zwycięstwo wcale nie ułatwi politykom Prawa i Sprawiedliwości realizacji przedwyborczych obietnic. W zderzeniu z realiami gospodarki i wolą koalicjanta część z nich może być sukcesem połowicznym lub wręcz powędrować do kosza.

– Odchudzenie jej nawet o połowę nie sprawi, że pozostała część będzie funkcjonować sprawniej – uważa Piotr Tamowicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Na pewno spore oszczędności przyniosą cięcia wśród agend rządowych, które zapowiadała także PO. W programie „Taniego Państwa” jest m.in. likwidacja PFRON, Agencji Nieruchomości Rolnych czy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Ale cięcia nie oznaczają, że przybędzie państwowej kasie.

– Jeśli coś się zaoszczędzi, trzeba będzie to wydać. Na przykład na konieczną reformę wymiaru sprawiedliwości – mówi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

■ PO PIĄTE: SPOWOLNIENIE W PRYWATYZACJI czeka nas niemal na pewno, choć PO ma w tej kwestii odmienne zdanie. Ekonomiści przyznają jednak, że obecnego tempa przekształceń nie będzie można utrzymać.

– Działania prywatyzacyjne na pewno będą spowolnione. Ale oba ugrupowania będą musiały iść na wzajemny kompromis – uważa Marcin Peterlik z IBNGR. Może być on potrzebny w sprawie państwowej kontroli nad największymi spółkami. Pewnie uda się ją zachować w przypadku Giełdy Papierów Wartościowych, PGNiG i KGHM. Ale możliwe, że PO wymusi w zamian zgodę na dalszą sprzedaż Orlenu czy PKO BP. Za to na pewno uda się rządowi Jarosława Kaczyńskiego wymienić prezesów PGNiG (Marek Kossowski), KGHM (Marek Szczerbiak), PSE (Stanisław Dobrzański), Totalizatora Sportowego (Mirosław Roguski), PKO (Andrzej Podsiadło).

■ PO SZÓSTE: ZMIANY W PODATKACH zaczekają co najmniej do przyszłego roku. Decyduje o tym przede wszystkim brak czasu związany z przypadającym na 30 listopada terminem zatwierdzenia budżetu.

– Jedyne, co mogłoby się PiS-owi jeszcze udać, to wprowadzenie do PIT ulg na rodziny wielodzietne – uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku. Natomiast zmiany systemowe możliwe są dopiero w kolejnych latach, choć mogą się wtedy znacznie różnić od przedwyborczych zamierzeń.

■ PO SIÓDME: PRZYSPIESZENIE W LEGISLACJI będzie możliwe dzięki poparciu koalicjanta. Prawie gotowy jest projekt nowelizacji podstawowych ustaw wpływających na program budowy autostrad: o autostradach płatnych, o planowaniu przestrzennym, o ochronie środowiska. Podzielone są natomiast zdania co do włączenia ministerstwa do resortu gospodarki, z uwagi na zakres i wielkość zadań zdania są podzielone.

– Takiego rozwiązania nie mogę sobie wyobrazić – mówi Bogusław Liberadzki, europoseł, były minister transportu i gospodarki morskiej w rządzie SLD.

Monika Krześniak, Adam Woźniak

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK