| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie spełniamy norm ekologicznych

Nie spełniamy norm ekologicznych

Polska nie spełnia unijnych norm ekologicznych dotyczących sprzętu elektronicznego i elektrycznego, za co grożą surowe kary.

Według unijnych regulacji na jednego mieszkańca przypadać będzie zbiórka i recykling co najmniej 4 kilogramów odpadów elektronicznych i elektrycznych. Polscy przedsiębiorcy, w odróżnieniu od kolegów z Unii Europejskiej, nie mają takiego obowiązku. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która wczoraj została opublikowana, nie zawiera takiego wymogu. Polska będzie płaciła ogromne kary – uważa Piotr Widuch, prezes Thormann Recycling, firmy specjalizującej się w odzysku i recyklingu odpadów elektronicznych. – Unia Europejska na pewno nie zrezygnuje z wymogu 4 kilogramów na mieszkańca.

Są kraje unijne, które zbierają 10-13 kilogramów. My nie będziemy w stanie zebrać nawet kilograma – ocenia Piotr Widuch. Tylko ustawowy obowiązek wypełnienie minimalnego limitu, w połączeniu z wysokimi karami za jego niewypełnienie jest w stanie zmusić producentów, importerów i sprzedawców sprzętu do finansowania systemu zbiórki, uważają przedstawiciele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.

– Te same firmy, które zbierają z rynku odpady komunalne mogłyby zbierać również sprzęt elektroniczny i elektryczny. Musi to być jednak dla nich opłacalne. Ponieważ nie ma w ustawie zapisanego minimalnego obowiązku zbiórki 4 kilogramów na mieszkańca taki system nie powstanie – uważa Jerzy Ziaja prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.

Producenci elektroniki zapowiadają utworzenie organizacji odzysku, która będzie zajmowała się zbiórką i odzyskiem odpadów. – Czekamy tylko na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalnych europejskiego stowarzyszenia producentów artykułów gospodarstwa domowego CECED Polska. Według jego wyliczeń stworzenie systemu zbiórki i odzysku elektroniki będzie kosztować 30-50 mln zł rocznie. Twierdzi, że nie będzie problemu z zebraniem z rynku 4 kilogramów odpadów na osobę.

W Polsce zbiera się obecnie ok. 0,5 kilograma elektroniki na osobę. Aby sprostać unijnej dyrektywie zbiórka musiałaby wzrosnąć o 700 procent. Około 300 podmiotów zajmuje się odzyskiem i recyklingiem odpadów elektronicznych. Jednak tylko kilka z nich spełnia europejskie standardy.


Julita Wróbel
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK