| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Największa dynamika w handlu z Rosją

Największa dynamika w handlu z Rosją

W ciągu siedmiu miesięcy tego roku o 14,2 mld zł zmniejszył się deficyt handlowy. Największą dynamikę obrotów wykazaliśmy w handlu z Rosją, do której eksport wzrósł o 30,9 proc, a wartość importowanych towarów zwiększyła się o 34,6 proc.

W okresie styczeń-lipiec 2005 roku deficyt w handlowy wyniósł 20,9 mld zł, podczas gdy rok temu było to 35,1 mld zł. Eksport w cenach bieżących wyniósł 160,9 mld zł, a import 181,8 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 4,2 proc., a import zmniejszył się o 4,1 proc. Eksport wyrażony w euro wyniósł 39,2 mld euro, a import 44,3 mld euro, co oznacza wzrost odpowiednio o 19,9 proc. i 10,4 proc.
Licząc w złotych najbardziej wzrósł eksport do krajów rozwijających się (o 24,7 proc.) i krajów Europy Środkowo-Wschodniej (19,1 proc.), które łącznie odbierają 15,3 proc naszego eksportu. O zaledwie 1,6 proc. wzrosła wartość eksportu do naszych podstawowych odbiorców, krajów rozwiniętych (84,7 proc. eksportu). Więcej (o 9,7 proc.) zaimportowaliśmy tylko z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, podczas gdy z krajów rozwiniętych było to o 6,3 proc. mniej.
O 2,5 pkt. (do 28,5 proc.) spadł udział w eksporcie Niemiec, naszego największego partnera handlowego. Jest to efekt spadku wartości eksportu do tego kraju o 4 proc. Mniej też z tego kierunku importujemy (o 2,8 proc.), ale mimo to udział tego kraju w strukturze importu wzrósł o 0,3 pkt do 24,7 proc. Rośnie za to znaczenie Rosji jako naszego partnera handlowego, która odbiera 4,2 proc. naszego eksportu, a z której importujemy 8 proc. ogółu wartości towarów.
Wśród głównych partnerów handlowych największą dynamikę obrotów odnotowano w eksporcie do Rosji (30,9 proc.), Węgier (11,7 proc.), Czech (8,6 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (8,4 proc.). Te kraje odpowiadają za 16,8 proc. naszego eksportu.
Marcin Jaworski


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK