| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Największa dynamika w handlu z Rosją

Największa dynamika w handlu z Rosją

W ciągu siedmiu miesięcy tego roku o 14,2 mld zł zmniejszył się deficyt handlowy. Największą dynamikę obrotów wykazaliśmy w handlu z Rosją, do której eksport wzrósł o 30,9 proc, a wartość importowanych towarów zwiększyła się o 34,6 proc.

W okresie styczeń-lipiec 2005 roku deficyt w handlowy wyniósł 20,9 mld zł, podczas gdy rok temu było to 35,1 mld zł. Eksport w cenach bieżących wyniósł 160,9 mld zł, a import 181,8 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 4,2 proc., a import zmniejszył się o 4,1 proc. Eksport wyrażony w euro wyniósł 39,2 mld euro, a import 44,3 mld euro, co oznacza wzrost odpowiednio o 19,9 proc. i 10,4 proc.
Licząc w złotych najbardziej wzrósł eksport do krajów rozwijających się (o 24,7 proc.) i krajów Europy Środkowo-Wschodniej (19,1 proc.), które łącznie odbierają 15,3 proc naszego eksportu. O zaledwie 1,6 proc. wzrosła wartość eksportu do naszych podstawowych odbiorców, krajów rozwiniętych (84,7 proc. eksportu). Więcej (o 9,7 proc.) zaimportowaliśmy tylko z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, podczas gdy z krajów rozwiniętych było to o 6,3 proc. mniej.
O 2,5 pkt. (do 28,5 proc.) spadł udział w eksporcie Niemiec, naszego największego partnera handlowego. Jest to efekt spadku wartości eksportu do tego kraju o 4 proc. Mniej też z tego kierunku importujemy (o 2,8 proc.), ale mimo to udział tego kraju w strukturze importu wzrósł o 0,3 pkt do 24,7 proc. Rośnie za to znaczenie Rosji jako naszego partnera handlowego, która odbiera 4,2 proc. naszego eksportu, a z której importujemy 8 proc. ogółu wartości towarów.
Wśród głównych partnerów handlowych największą dynamikę obrotów odnotowano w eksporcie do Rosji (30,9 proc.), Węgier (11,7 proc.), Czech (8,6 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (8,4 proc.). Te kraje odpowiadają za 16,8 proc. naszego eksportu.
Marcin Jaworski


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »