| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe możliwości, nowa oferta

Nowe możliwości, nowa oferta

Na przełomie września i października wejdzie w życie ustawa o rynku kapitałowym, która ma zastąpić dotychczasowe uregulowania prawne dotyczące rynku papierów wartościowych.

Jest to w istocie pakiet trzech ustaw: o obrocie instrumentami finansowymi, ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych i ustawa o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.

Głównym celem zmian jest dostosowanie polskiego prawa do ustawodawstwa obowiązującego w Unii Europejskiej.

Zmierzają one w kierunku liberalizacji funkcjonowania systemu depozytowo-rozliczeniowego, ujednolicenia pojęcia instrumentu finansowego, wprowadzenia alternatywnych systemów obrotu, umożliwienia zawierania przez pośredników (brokerów) transakcji wewnętrznych z klientami w obrocie wtórnym, prowadzenia doradztwa inwestycyjnego i zarządzania portfelem inwestycyjnym przez spółkę komandytowo-akcyjną, ujednolicenia samego pojęcia „instrument finansowy”, rezygnacji z wymogu uzyskania zgody KPWiG na dopuszczenie do obrotu publicznego i zastąpienie jej prospektem emisyjnym zatwierdzanym przez komisję, braku przymusu obrotu na rynku regulowanym, wyłonienia nowej kategorii inwestora kwalifikowanego i wiele innych.

Ustawa o rynku kapitałowym pociąga za sobą nowelizację ustawy o funduszach inwestycyjnych z 2004 r. Generalnie towarzystwa funduszy inwestycyjnych są zadowolone ze zmian proponowanych w ustawie i oceniają je jako dobre dla rynku. Dotyczy to zwłaszcza kwestii podatkowych w umbrella funds, procedur zatwierdzania prospektów i ich zawartości, większej samodzielności dla towarzystw itd. Nie rozwiązuje to oczywiście wszystkich problemów instytucji, takich jak TFI, tym bardziej że wiele kwestii nie zostało jeszcze uregulowanych.Ważne dla rynku będą więc przepisy wykonawcze do ustawy, które mogą ułatwić lub skomplikować funkcjonowanie instytucji finansowych.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »