| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Beneficjenci narzekają

Beneficjenci narzekają

Polska Izba Firm Szkoleniowych (PIFS) ma zastrzeżenia do systemu dofinansowania szkoleń dla przedsiębiorstw z funduszy unijnych. Chodzi m.in. o opóźnienia w ocenie wniosków o dofinansowanie. Izba uważa również, że pomoc nie trafia do najbardziej potrzebujących.

Zdaniem Andrzeja Lecha, wiceprezesa PIFS – dofinansowanie do szkoleń miało być adresowane do małych i średnich firm, których do tej pory nie było na szkolenie stać. Tymczasem pieniądze otrzymują programy szkoleniowe realizowane przez duże firmy i koncerny międzynarodowe. PIFS zwraca również uwagę na opóźnienia w procedurze przyznawania dotacji. Może to spowodować, że niektóre projekty szkoleń nie zostaną zrealizowane, ponieważ firmy chcą je realizować w określonym czasie, a nie po kilku miesiącach opóźnienia i nie będą podpisywały umów z instytucjami szkoleniowymi. Główną winą za ten stan rzeczy obarcza Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Zdaniem A. Lecha, przyczyną takiej sytuacji jest to, iż PARP ma za mało środków na zadania, które mu powierzono w ramach systemu absorpcji środków unijnych.
Przedstawiciele izby zwrócili także uwagę na to, iż proces wyboru szkoleń, które uzyskają dofinansowanie ze środków unijnych, jest zbyt skoncentrowany na ocenie formalnej wniosków. Powoduje to – według A. Lecha – że każdy program szkoleń może uzyskać takie dofinansowanie, jeśli tylko spełni wymogi formalne.
PIFS powstał pod koniec 2004 r. i zrzesza podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług szkoleniowych, kursów językowych i doskonalących. Ma 216 członków. Jak tymczasem poinformował PARP, do tej pory dofinansowanie ze środków unijnych ma zagwarantowane 325 projektów szkoleniowych dla przedsiębiorstw na łączną kwotę 586,8 mln zł.
Tomasz Pietryga


reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »