| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak głosować za granicą

Jak głosować za granicą

Obywatele polscy na stałe zamieszkali za granicą, którzy chcą wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu powinni najpóźniej do 20 września złożyć do właściwego konsula wniosek o wpisanie do spisu wyborców - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców należy złożyć u konsula ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub telefaksem.Udział w głosowaniu dla osób przebywających 25 września za granicą jest możliwy na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które wyborca może otrzymać w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.O wydanie takiego zaświadczenia musi się zwrócić najpóźniej do dnia 23 września. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.Wykaz obwodów głosowania utworzonych za granicą jest dostępny we wszystkich placówkach konsularnych, delegaturach Krajowego Biura Wyborczego, a także na internetowej stronie PKW, pod adresem www.pkw.gov.pl.Wyborcy przebywający w dniu wyborów na polskich statkach morskich mogą wziąć udział w wyborach, jeżeli do 20 września złożą do kapitana statku wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym na statku.Wykaz obwodów głosowania na polskich statkach określa minister infrastruktury w drodze rozporządzenia. Obwody głosowania tworzone dla obywateli polskich za granicą wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla gminy Warszawa Centrum.PKW przypomina też, że prawo udziału w głosowaniu ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych lub ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu ani pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK