| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany PIT tylnymi drzwiami

Zmiany PIT tylnymi drzwiami

Nawet gdyby nowy parlament nie zdążył z uchwaleniem gruntownej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, to i tak dojdzie do zmiany niektórych przepisów o PIT.

A to za sprawą m.in. przyjętych niedawno ustaw mających niewiele wspólnego z podatkami. To sposób na gmatwanie systemu podatkowego – twierdzą eksperci.

Wiele partii politycznych zapowiada, że po wyborach zgłosi projekty istotnych zmian w podatkach. Problem w tym, że wcale nie jest pewne, czy nowy parlament zdąży uchwalić zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekorzystne dla podatników zmiany na następny rok powinny być opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej do końca listopada poprzedniego roku. Oznacza to, że nowe przepisy na przyszły rok muszą ukazać się najpóźniej 30 listopada 2005 r.

– Co prawda, zasada ta ma chronić podatników przed niekorzystnymi dla nich zmianami. Nawet jednak obniżenie podatków może wiązać się np. z likwidacją ulg, co będzie niekorzystne dla części podatników. Bezpieczniej więc będzie zakończyć proces legislacyjny do końca listopada tego roku. A to może być trudne – twierdzili pytani przez „GP” eksperci.

Nawet gdyby nowy parlament nie zdążył z uchwaleniem gruntownych nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, to i tak dojdzie do zmiany niektórych przepisów PIT z początkiem 2006 r. A to za sprawą m.in. przyjętych niedawno ustaw mających niewiele wspólnego z podatkami.

Już obecnie kontrowersje wzbudzają zmiany, jakie m.in. w PIT wprowadzi ustawa o sporcie kwalifikowanym. Wolne od podatku mają być dochody podatników prowadzących osobiście lub w formie spółki klub sportowy, w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Na tym nie koniec. Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć wydatki, w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów. Zwraca się uwagę, że w nowych przepisach nie wprowadzono żadnych wymogów dokumentowania wydatków podlegających uldze. Przepisy te mogą być nadużywane.

Wprowadzenie zmian w PIT przewiduje też ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Przedsiębiorcy, w tym rozliczających się według PIT, współpracujący z instytucjami badawczymi, będą mogli od podstawy opodatkowania odliczyć wydatki poniesione na nabycie nowych technologii od jednostek naukowych. Pytani przez nas eksperci krytycznie oceniali wprowadzanie zmian np. w przepisach o PIT ustawami mającymi niewiele wspólnego z podatkami. – To sposób na gmatwanie systemu podatkowego – twierdzili specjaliści.

Także nowelizacja Ordynacji podatkowej zmieni od 1 stycznia 2006 r. ustawę o PIT. Wprowadzi przepisy o cenach transakcyjnych między podmiotami powiązanymi.


Ostateczny termin 30 listopada 2005 r. – to dzień, w którym najpóźniej powinny być opublikowane w Dzienniku Ustaw niekorzystne dla podatników zmiany w ustawie o podatku dochodowym na następny rok.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK