| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KE wzywa do liberalizacji wolnych zawodów

KE wzywa do liberalizacji wolnych zawodów

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek kraje członkowskie, w tym Polskę, do znoszenia barier utrudniających konkurencję w sześciu kategoriach wolnych zawodów: prawników, notariuszy, inżynierów, architektów, farmaceutów i księgowych (w tym także doradców podatkowych).

Polsce Komisja zarzuca przede wszystkim utrudniony dostęp do zawodów prawniczych oraz "czarny rynek" tych usług."Tylko trzy kraje - Dania, Holandia i Wielka Brytania - zgodnie z zaleceniami KE przeprowadzają reformy i usuwają bariery utrudniające konkurencję" - powiedziała ekspertka dyrekcji ds. konkurencji Komisji Europejskiej Jane Grady. Dodała, że w pozostałych krajach "sytuacja jest rozczarowująca".W poniedziałek KE opublikowała raport, w którym zarzuca krajom członkowskim zarówno tworzenie barier legislacyjnych, jak i ustanawianie ich przez środowiska zawodowe, regulujące dostęp na przykład do usług prawniczych. Chodzi m.in. o stosowanie z góry ustalonych cen, zakaz reklamy i regulowanie dostępu do zawodu. Polska, podobnie jak większość krajów UE, zwleka ze znoszeniem barier w sektorze wolnych zawodów; dotychczas nie przeprowadziła żadnych reform, jedynie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął analizę sytuacji."Niedawno byłam w Polsce, by ocenić sytuację. Dostęp do zawodów prawniczych jest bardzo ograniczony. W tym dużym kraju jest mało prawników. Przez to ceny (usług prawniczych) są wysokie i ludzie stoją w kolejkach. Rozwija się czarny rynek usług prawniczych, a wiele osób rezygnuje z pomocy prawnika, bo nie mogą sobie na niego pozwolić" - powiedziała Jane Grady, proszona o podanie najbardziej szokującego przykładu utrudniania konkurencji.


W ubiegłym roku Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie do dokonania niezbędnych reform na poziomie narodowym, aby ułatwić konsumentom dostęp do usług wykonywanych przez wolne zawody, jak i sam dostęp do tych zawodów.Na razie nie chodzi o liberalizację tych zawodów w całej UE, tylko o ułatwienie konkurencji w samych krajach. Śledztwa z powodu utrudniania konkurencji w sektorze wolnych zawodów KE wszczęła dotychczas tylko przeciwko Belgii i Austrii.Apelując o znoszenie barier utrudniających konkurencję w sektorze wolnych zawodów, KE podkreśla, że ma on duży potencjał dla rozwoju gospodarczego Unii (3 proc. PKB w 2004 roku).W sektorze wolnych zawodów w krajach UE jest zatrudnionych około 12 mln osób, co stanowi około 6,4 proc. całego zatrudnienia w UE.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »