| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KE wzywa do liberalizacji wolnych zawodów

KE wzywa do liberalizacji wolnych zawodów

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek kraje członkowskie, w tym Polskę, do znoszenia barier utrudniających konkurencję w sześciu kategoriach wolnych zawodów: prawników, notariuszy, inżynierów, architektów, farmaceutów i księgowych (w tym także doradców podatkowych).

Polsce Komisja zarzuca przede wszystkim utrudniony dostęp do zawodów prawniczych oraz "czarny rynek" tych usług."Tylko trzy kraje - Dania, Holandia i Wielka Brytania - zgodnie z zaleceniami KE przeprowadzają reformy i usuwają bariery utrudniające konkurencję" - powiedziała ekspertka dyrekcji ds. konkurencji Komisji Europejskiej Jane Grady. Dodała, że w pozostałych krajach "sytuacja jest rozczarowująca".W poniedziałek KE opublikowała raport, w którym zarzuca krajom członkowskim zarówno tworzenie barier legislacyjnych, jak i ustanawianie ich przez środowiska zawodowe, regulujące dostęp na przykład do usług prawniczych. Chodzi m.in. o stosowanie z góry ustalonych cen, zakaz reklamy i regulowanie dostępu do zawodu. Polska, podobnie jak większość krajów UE, zwleka ze znoszeniem barier w sektorze wolnych zawodów; dotychczas nie przeprowadziła żadnych reform, jedynie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął analizę sytuacji."Niedawno byłam w Polsce, by ocenić sytuację. Dostęp do zawodów prawniczych jest bardzo ograniczony. W tym dużym kraju jest mało prawników. Przez to ceny (usług prawniczych) są wysokie i ludzie stoją w kolejkach. Rozwija się czarny rynek usług prawniczych, a wiele osób rezygnuje z pomocy prawnika, bo nie mogą sobie na niego pozwolić" - powiedziała Jane Grady, proszona o podanie najbardziej szokującego przykładu utrudniania konkurencji.


W ubiegłym roku Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie do dokonania niezbędnych reform na poziomie narodowym, aby ułatwić konsumentom dostęp do usług wykonywanych przez wolne zawody, jak i sam dostęp do tych zawodów.Na razie nie chodzi o liberalizację tych zawodów w całej UE, tylko o ułatwienie konkurencji w samych krajach. Śledztwa z powodu utrudniania konkurencji w sektorze wolnych zawodów KE wszczęła dotychczas tylko przeciwko Belgii i Austrii.Apelując o znoszenie barier utrudniających konkurencję w sektorze wolnych zawodów, KE podkreśla, że ma on duży potencjał dla rozwoju gospodarczego Unii (3 proc. PKB w 2004 roku).W sektorze wolnych zawodów w krajach UE jest zatrudnionych około 12 mln osób, co stanowi około 6,4 proc. całego zatrudnienia w UE.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK