REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cztery lata w zawieszeniu

REKLAMA

Do Ordynacji podatkowej dodano art. 199a. Od wczoraj, tzn. 1 września, organy podatkowe mogą skierować do sądu powszechnego sprawę podatnika, którego podejrzewają, że zawarł fikcyjną umowę, by oszukać fiskusa. Konsekwencje: spór będzie przechodził przez postępowanie podatkowe, cywilne i sądowo-administracyjne i może trwać nawet 3-4 lata.
Nowe przepisy obowiązują od 1 września tego roku. Największe kontrowersje w przepisach mających przeciwdziałać obchodzeniu przepisów podatkowych budzi nowe uprawnienie fiskusa. Pozwala ono na wystąpienie do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, czyli stwierdzenia, czy nie nastąpiła czynność fikcyjna.
Jak wyjaśnił Marcin Łochowski, rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, powództwo organu podatkowego będzie rozpoznawane w postępowaniu procesowym przez wydział cywilny sądu rejonowego albo okręgowego. Decydować będzie wartość przedmiotu sporu (wartość praw lub rzeczy będących przedmiotem kwestionowanej czynności podatników). Gdy wartość ta będzie niższa niż 75 000 zł, właściwy będzie sąd rejonowy, gdy wyższa, to sąd okręgowy. Marcin Łochowski potwierdza, że od wyroku sądu I instancji będzie można wnieść apelację, a od orzeczenia sądu II instancji – na ogólnych zasadach kasację do Sądu Najwyższego. Niektóre sprawy mogą być skomplikowane, wymagające przeprowadzania żmudnego postępowania dowodowego.
Z praktyki Moniki Hartung, radcy prawnego, wspólnika w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, wynika, że obecnie w wydziałach cywilnych sądów rejonowych w Warszawie czeka się na rozpoznanie sprawy około 6–9 miesięcy. Wydziałom cywilnym sądów okręgowych w Warszawie rozpoznanie sprawy zajmuje przeciętnie do około roku. Sąd Apelacyjny w Warszawie potrzebuje kolejnego roku dla rozpoznania apelacji.
Z kolei Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzyga o przyjęciu kasacji do rozpoznania przeciętnie w ciągu 9 miesięcy, a następnie w ciągu około 6 miesięcy wyznacza rozprawę, jeśli kasacja zostanie przyjęta. Terminy te nie obejmują czasu potrzebnego na usunięcie braków formalnych.
W ocenie Moniki Hartung, w sądach poza Warszawą czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy jest zazwyczaj krótszy.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia
W przepisie art. 199a par. 3 jednoznacznie mówi się o wątpliwościach organu podatkowego co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Jedynie w przypadku wątpliwości organ ten będzie występował do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Nie można zatem tego przepisu wiązać z zarzutem kwestionowania skutków podatkowych ważnych umów cywilnoprawnych.
W chwili obecnej nie jest możliwe oszacowanie „częstotliwości” występowania wątpliwości organu podatkowego co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, a co się z tym wiąże, występowania przez te organy do sądu powszechnego.
Nawet jeśli nowe uprawnienie nie wydłuży oczekiwania na wyrok cywilny, to na pewno znacznie przedłuży rozstrzygnięcie sprawy podatkowej. Dziś spór podatkowy ma szansę zakończyć się ostatecznym wyrokiem Naczelnego Sądu Adminiostracyjnego po około 1,2 roku. Dodając do tego postępowanie cywilne, w ekstremalnych przypadkach będzie to dłużej o 3-4 lata.
Aleksandra Tarka


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA