| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe źródło finansowania

Nowe źródło finansowania

Pojawiło się nowe, obok funduszy unijnych, źródło finansowania rozwoju regionalnego. Bezzwrotną pomoc dla Polski świadczyć będą trzy europejskie państwa, nienależące do UE: Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Do wykorzystania jest 533 mln euro. Wnioski można składać od 5 września.

O środki finansowe z tego programu mogą ubiegać się: organy administracji rządowej i samorządowej, organizacje społeczne, podmioty partnerstwa publiczno-prywatnego, instytucje naukowe i badawcze oraz instytucje branżowe i środowiskowe.
Dwa instrumenty

W październiku 2004 r. Polska, będąc już pełnoprawnym członkiem UE, przystąpiła do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i tym samym uzyskała prawo do bezzwrotnej pomocy od tej organizacji. Środki zostaną przydzielone w ramach dwóch instrumentów finansowych: Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Zostały one ustanowione przez trzech członków EOG, niebędących członkami Unii Europejskiej – Norwegię, Islandię i Liechtenstein.

Polsce przyznano kwotę w wysokości 533,51 mln euro, która będzie wykorzystywana w latach 2004-2009. Celem pomocy jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG.

Długa procedura

Ocena wniosków może trwać nawet 9 miesięcy. Dla wniosków o fundusze unijne termin ten wynosi ok. 3 miesięcy. Maksymalne dofinansowanie może stanowić 60-85 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych (85 proc. dla projektów finansowanych z publicznych środków krajowych; 60 proc. dla pozostałych projektów).

Marcin Kowalczyk

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK