| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe źródło finansowania

Nowe źródło finansowania

Pojawiło się nowe, obok funduszy unijnych, źródło finansowania rozwoju regionalnego. Bezzwrotną pomoc dla Polski świadczyć będą trzy europejskie państwa, nienależące do UE: Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Do wykorzystania jest 533 mln euro. Wnioski można składać od 5 września.

O środki finansowe z tego programu mogą ubiegać się: organy administracji rządowej i samorządowej, organizacje społeczne, podmioty partnerstwa publiczno-prywatnego, instytucje naukowe i badawcze oraz instytucje branżowe i środowiskowe.
Dwa instrumenty

W październiku 2004 r. Polska, będąc już pełnoprawnym członkiem UE, przystąpiła do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i tym samym uzyskała prawo do bezzwrotnej pomocy od tej organizacji. Środki zostaną przydzielone w ramach dwóch instrumentów finansowych: Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Zostały one ustanowione przez trzech członków EOG, niebędących członkami Unii Europejskiej – Norwegię, Islandię i Liechtenstein.

Polsce przyznano kwotę w wysokości 533,51 mln euro, która będzie wykorzystywana w latach 2004-2009. Celem pomocy jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG.

Długa procedura

Ocena wniosków może trwać nawet 9 miesięcy. Dla wniosków o fundusze unijne termin ten wynosi ok. 3 miesięcy. Maksymalne dofinansowanie może stanowić 60-85 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych (85 proc. dla projektów finansowanych z publicznych środków krajowych; 60 proc. dla pozostałych projektów).

Marcin Kowalczyk

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »