REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze na informatyzację przedsiębiorstw

REKLAMA

12 września mija kolejny termin składania wniosków o dotacje z PHARE 2003 - Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw. Małe i średnie firmy z siedmiu województw mają szanse na dofinansowanie usług doradczych związanych z informatyzacją - nawet do 10 tys. euro.
Z programu Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw mogą być finansowane m.in.: audyt technologiczny, doradztwo w negocjacjach związanych z nabywaniem sprzętu i oprogramowania, wsparcie i pomoc techniczna dotycząca wdrażanych rozwiązań, tworzenie w przedsiębiorstwie działu do spraw technologii informatycznych, doradztwo w wyborze narzędzi informatycznych ulepszających zarządzanie.

Dofinansowaniu podlegają wyłącznie usługi doradcze, świadczone przez kwalifikowanych wykonawców usług, czyli firmy doradcze akredytowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do realizacji działań tego programu (lista akredytowanych wykonawców jest dostępna pod adresem http://www.parp.gov.pl). Dofinansowane nie będą czynności typowo techniczne, związane z wdrożeniem i obsługą danego narzędzia informatycznego (np. instalacja i konfiguracja oprogramowania, sprzętu), a także szkolenia.

Jakie wsparcie

Wsparcie na indywidualne projekty nie może być niższe od 500 euro i przekraczać 10 tys. euro. Poza tym nie może przekraczać 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Za takie uznaje się koszty, jeśli spełniają następujące warunki:

• są kosztami niezbędnymi do realizacji projektu, zostaną uwzględnione w umowie wsparcia, są zgodne z zasadami gospodarki finansowej opartej na zasadach bilansowych,
• zostały poniesione przez beneficjentów w okresie przewidzianym na realizację przedsięwzięcia,
• zostały wykazane w ewidencji lub dokumentacji podatkowej beneficjenta w sposób umożliwiający ich identyfikację oraz weryfikację,
• odpowiadają stawkom rynkowym.

Wszystkie koszty muszą być rzeczywiście poniesione, opisane w raporcie finansowym oraz potwierdzone przez dokumenty: kopie faktur od wykonawców usług, kopie przelewów lub wyciągów bankowych potwierdzające dokonanie zapłaty. Muszą być też potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną do reprezentowania wnioskodawcy.

Najpierw umowa

Realizacja działań może rozpocząć się dopiero po podpisaniu umowy wsparcia. Proces rozpatrywania wniosków trwa około 68 dni od wyznaczonego terminu ich składania. Okres, w którym projekt będzie realizowany, nie może być dłuższy niż 8 miesięcy. Wszystkie działania muszą być zakończone do 31 maja 2006 r.

Przedsiębiorca otrzymuje dofinansowanie po przedstawieniu i zatwierdzeniu końcowego raportu finansowego i technicznego. Może też uzyskać wcześniej zaliczkę – 50 proc. przyznanego wsparcia, którą zabezpiecza się wekslem. Wypłacana jest na ustanowiony specjalnie do tego celu rachunek.

Środki na program

Województwa, w których realizowany jest Program Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw i wysokość budżetów w euro:

kujawsko-pomorskie 272 000
łódzkie 134 000
mazowieckie 533 000
podkarpackie 235 000
pomorskie 105 000
warmińsko-mazurskie 240 000
wielkopolskie 480 000

Gdzie i kiedy składać wnioski

Wnioski można składać: 12 września, 14 października, 19 grudnia 2005 r. i 30 stycznia 2006 r. – do godz. 15.00. w regionalnej instytucji finansującej właściwej dla siedziby wnioskodawcy (adresy na stronie PARP: www.parp.gov.pl).
Teresa Siudem
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA