| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najpierw przeczytaj umowę

Najpierw przeczytaj umowę

W pierwszym półroczu do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło 2281 skarg, czyli 5,7 proc. więcej niż przed rokiem. Ponad jedną trzecią z nich udaje się załatwić niemal od ręki.

Najliczniejsza grupa skarg dotyczy ubezpieczeń komunikacyjnych (1292 zażalenia, co stanowi 56,6 proc. wszystkich). Wynika to głównie z faktu, że polisy samochodowe stanowią ok. 60 proc. rynku w Polsce. Druga grupa to polisy na życie (18,6 proc.). Wśród nich sporo wątpliwości budzą zwłaszcza ubezpieczenia posagowe zawarte z PZU przed 1989 rokiem (tzw. stary portfel). Chodzi o zbyt niskie kwoty ustalonego świadczenia z tytułu ubezpieczenia dzieci, które nawet po 20 latach oszczędzania sięgają najwyżej kilkuset złotych.

Rośnie także liczba skarg dotyczących ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym oraz w związku z wykonywanym zawodem (w pierwszym półroczu 2005 r. było ich 125, ok. 20 proc. więcej niż rok wcześniej).

Kolejne 115 skarg dotyczyło ubezpieczenia mienia na wypadek kradzieży z włamaniem, od ognia i innych żywiołów, a 107 – problemów z uzyskaniem zwrotu niewykorzystanej części składki za OC komunikacyjne w wyniku sprzedaży samochodu. Rzecznik Ubezpieczonych podjął interwencję w przypadku 74 proc. skarg. W około 35 proc. z nich zakłady zmieniały na korzyść klientów dotychczasowe stanowiska. Jednak pozostałe 65 proc. skarg, mimo interwencji, nie znalazło pozytywnego rozwiązania.

– Nie zawsze możemy pomóc, bo okazuje się, że ryzyko, w wyniku którego np. zniszczony został dom, nie było objęte zakresem ochronnym zawartym w umowie – tłumaczy Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Z czego to wynika? Umowy ubezpieczeniowe to trudne dokumenty. Wiele osób nie czyta ich wcale albo robi to pobieżnie przed podpisaniem.
Ilona Domańska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK