| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy uzyskają pomoc

Przedsiębiorcy uzyskają pomoc

Komisja Europejska przychyliła się do prezentowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stanowiska w sprawie pomocy publicznej udzielanej na podstawie tzw. ustawy restrukturyzacyjnej. Dzięki temu przedsiębiorcy, którym przed akcesją przyrzeczono wsparcie, ale do 1 maja 2004 r. faktycznie go nie udzielono - będą teraz mogli liczyć na uzyskanie pomocy publicznej.

Po 1 maja 2004 r. większość przedsiębiorców nie mogła uzyskać pomocy publicznej na podstawie przepisów ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców. Sytuacja ta dotyczyła przypadków, gdy organy udzielające wsparcia przed dniem akcesji Polski do Unii Europejskiej wydały decyzje dotyczące warunków restrukturyzacji, ale nie zakończyły formalnych postępowań w tej sprawie. W konsekwencji nie mogły umorzyć m.in. zaległych należności podatkowych, składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, PFRON, fundusze ochrony środowiska, a także opłat celnych. Łączna kwota pomocy wstrzymanej do czasu rozstrzygnięcia problemu wynosiła ok. 900 mln zł.
Wobec tego, UOKiK – w porozumieniu z Ministerstwem Finansów – zwrócił się do Komisji Europejskiej o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Urząd zwrócił uwagę, że mechanizm restrukturyzacji był znany przed dniem akcesji i nie powinno mieć znaczenia, kiedy faktycznie pomoc będzie realizowana.
Uzyskanie stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie było konieczne, biorąc pod uwagę, że konsekwencją udzielenia pomocy nielegalnej jest zwrot pomocy wraz z odsetkami.
W związku z faktem, że Komisja przychyliła się do opinii UOKiK, obecnie możliwe jest zakończenie procedur przez organy udzielające pomocy i – w konsekwencji – umorzenie należności. Przed akcesją w ramach wspomnianej ustawy pomoc uzyskało ok. 40 tys. przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 4,6 mld zł.
Aneta Mościcka


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK