REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prysły nadzieje na zwrot części VAT

REKLAMA

Nie będzie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Swoim wetem prezydent Aleksander Kwaśniewski zakończył bój o długo oczekiwaną ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Szef Gabinetu Prezydenta Waldemar Dubaniowski poinformował podczas wczorajszej konferencji, że głównym argumentem przeciw ustawie były obawy o wielomiliardowe straty dla budżetu, które mogłoby przynieść jej wejście w życie. Prezydent zgodził się też ze stanowiskiem rządu, według którego system zwrotu podatku byłby poza kontrolą fiskusa. Resort finansów szacował, że urzędy skarbowe musiałyby skontrolować około 100 milionów faktur. Przyjęcie ustawy stworzyłoby olbrzymie pole do nadużyć np. handlu fakturami.
– Podobnego rozwiązania nie ma w żadnym innym kraju – uzasadniał W. Dubaniowski weto prezydenta.
Sejm uchwalił ustawę pod koniec lipca. Batalia o nią trwała ponad rok, a losy poselskiego projektu ważyły się na włosku niemal do ostatniej chwili. Rząd był zdecydowanym przeciwnikiem projektu. Krytycznie o zwrocie VAT wypowiadał się także marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. W końcu zmienił zdanie i zdecydował się wnieść projekt do drugiego czytania.
Według ministra finansów Mirosława Gronickiego wejście w życie ustawy mogłoby spowodować ubytek w budżecie od 4,5 do 18 mld złotych.
Poseł Artur Zawisza z PiS powiedział, że obawiał się weta. – Prezydent ostatnio podpisał kilka kontrowersyjnych ustaw, więc żeby nie zostać posądzonym o wściekły populizm, postanowił zawetować ustawę o zwrocie VAT. Dobrze by było obalić weto, ale to raczej nie będzie możliwe – uważa Artur Zawisza. Jego zdaniem do sprawy VAT w budownictwie powinien powrócić Sejm przyszłej kadencji.
– Przygotowana przez posłów ustawa była swego rodzaju kołem ratunkowym dla polskiego budownictwa, rozwiązaniem niewymarzonym. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wyłączenie z unijnej dyrektywy o VAT podstawowej stawki na budownictwo. Wkrótce całe budownictwo w Polsce zostanie objęte podstawową stawką, tymczasem niektóre kraje, znacznie bogatsze od nas, będą się cieszyć derogacjami i niższymi stawkami. Tak nie może być – uważa poseł A. Zawisza.
Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz powiedział wczoraj, że nie planuje zwołania kolejnego posiedzenia Sejmu, podczas którego posłowie mogliby się zająć przegłosowaniem weta prezydenta.
Jakie byłyby korzyści z ustawy
Ustawa miała zrekompensować inwestorom indywidualnym podwyżkę podatku z 7 proc. na 22 proc., która nastąpiła 1 maja 2004 r. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. O ile deweloperzy mogą odliczać podatek naliczony z faktur na materiały budowlane, o tyle osoby budujące systemem gospodarczym są tego prawa pozbawione.
Marcin Musiał


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA