| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Grozi fala bankructw

Grozi fala bankructw

Import obuwia z Dalekiego Wschodu do Polski w ciągu ostatnich trzech lat zwiększył się o 330 proc. - z 2 do 62 milionów par. W tym roku może paść kolejny rekord - 100 milionów par butów z Azji zaleje krajowy rynek. Bankructwem zagrożonych jest wielu przedsiębiorców z branży obuwniczej.

Między 2001 a 2004 rokiem wartość sprzedaży obuwia w Polsce spadła z 2,97 mld zł do 1,76 mld zł. Według danych GUS i Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego (PIPS) na rynek trafiło 100 mln par butów – w tym 16,7 mln par butów ze skóry o wartości 1,35 mld zł.
Wyniki w całej Unii Europejskiej po pierwszych czterech miesiącach 2005 roku są porażające – 700-proc. wzrost importu w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku, kiedy to sprowadzono 161,9 mln par butów. Zdaniem Raphaela Calvo, przewodniczącego Europejskiej Konfederacji Przemysłu Obuwniczego (CEC), najgorsze jest to, że zmniejszyła się średnia cena z 4,8 euro do 3 euro za parę. Takie podcięcie cen – o 28 proc. w ciągu roku – to czysty dumping. KE powinna nałożyć na Chiny cła antydumpingowe – uważa Raphael Calvo.
Wyjątkowo niska cena
W Polsce średnia cena za parę chińskich butów jest wyjątkowo niska i wynosi 1,5 euro. Prezesi największych polskich firm obuwniczych, tj. Ryłko, Eksbut, Arcobaleno, Wojas, CCC, Nord, Aga, Unibut czy Polskór, zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Skórzanego, zgadzają się z tym. – Chińskie praktyki dumpingowe w handlu obuwiem i związana z tym nieuczciwa konkurencja mogą doprowadzić do załamania się przemysłu obuwniczego i w Polsce, i w całej Unii Europejskiej oraz spowodować wzrost bezrobocia – sądzi Maciej Truszkowski, dyrektor PIPS.
Komisarz ds. handlu UE Peter Mandelson zapowiedział dochodzenie w tej sprawie eksportu. Wyniki będą we wrześniu.
– Zawarte w czerwcu porozumienie UE z Chińską Republiką Ludową w sprawie ograniczenia dynamiki chińskiego eksportu wyrobów tekstylnych na rynek Wspólnoty nie objęło swoim zakresem obuwia – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, która w czerwcu zaapelowała do Komisji Europejskiej o wszczęcie procedur antydumpingowych. Jego zdaniem, jeśli Komisja Europejska nie wprowadzi restrykcji ograniczających import obuwia z Chin, to w 2005 roku dostawy obuwia z tamtych rejonów mogą wzrosnąć o ponad 50 proc.
Spada zatrudnienie
– O powadze problemu świadczy to, że od 2001 roku liczba zakładów produkcyjnych w sektorze obuwniczym zmniejszyła się o 20 proc., do 250 firm. Jeszcze bardziej, bo aż o 30 proc. (do 31 tys.), zmniejszyło się zatrudnienie – mówi Wiesław Wojas, prezes firmy „Wojas” i zarazem prezes Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego.
– Producenci ostrzegają, że problem dotyczy 100 tys. miejsc pracy w firmach z sektora obuwniczego, a także garbarskiego i branż wspomagających (produkcja spodów, obcasów, klejów, chemii, tkanin itp.). Mówimy stop chińskiej pladze i żądamy zdecydowanej ochrony rynku producentów obuwia, ochrony miejsc pracy, ochrony przedsiębiorcy inwestującego własne środki finansowe i czas – dodaje Wiesław Wojas, który w imieniu swojej firmy złożył skargę do KE i reprezentował polską branżę podczas lipcowej demonstracji w Brukseli.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Anita Skiba


reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »