| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Grozi fala bankructw

Grozi fala bankructw

Import obuwia z Dalekiego Wschodu do Polski w ciągu ostatnich trzech lat zwiększył się o 330 proc. - z 2 do 62 milionów par. W tym roku może paść kolejny rekord - 100 milionów par butów z Azji zaleje krajowy rynek. Bankructwem zagrożonych jest wielu przedsiębiorców z branży obuwniczej.

Między 2001 a 2004 rokiem wartość sprzedaży obuwia w Polsce spadła z 2,97 mld zł do 1,76 mld zł. Według danych GUS i Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego (PIPS) na rynek trafiło 100 mln par butów – w tym 16,7 mln par butów ze skóry o wartości 1,35 mld zł.
Wyniki w całej Unii Europejskiej po pierwszych czterech miesiącach 2005 roku są porażające – 700-proc. wzrost importu w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku, kiedy to sprowadzono 161,9 mln par butów. Zdaniem Raphaela Calvo, przewodniczącego Europejskiej Konfederacji Przemysłu Obuwniczego (CEC), najgorsze jest to, że zmniejszyła się średnia cena z 4,8 euro do 3 euro za parę. Takie podcięcie cen – o 28 proc. w ciągu roku – to czysty dumping. KE powinna nałożyć na Chiny cła antydumpingowe – uważa Raphael Calvo.
Wyjątkowo niska cena
W Polsce średnia cena za parę chińskich butów jest wyjątkowo niska i wynosi 1,5 euro. Prezesi największych polskich firm obuwniczych, tj. Ryłko, Eksbut, Arcobaleno, Wojas, CCC, Nord, Aga, Unibut czy Polskór, zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Skórzanego, zgadzają się z tym. – Chińskie praktyki dumpingowe w handlu obuwiem i związana z tym nieuczciwa konkurencja mogą doprowadzić do załamania się przemysłu obuwniczego i w Polsce, i w całej Unii Europejskiej oraz spowodować wzrost bezrobocia – sądzi Maciej Truszkowski, dyrektor PIPS.
Komisarz ds. handlu UE Peter Mandelson zapowiedział dochodzenie w tej sprawie eksportu. Wyniki będą we wrześniu.
– Zawarte w czerwcu porozumienie UE z Chińską Republiką Ludową w sprawie ograniczenia dynamiki chińskiego eksportu wyrobów tekstylnych na rynek Wspólnoty nie objęło swoim zakresem obuwia – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, która w czerwcu zaapelowała do Komisji Europejskiej o wszczęcie procedur antydumpingowych. Jego zdaniem, jeśli Komisja Europejska nie wprowadzi restrykcji ograniczających import obuwia z Chin, to w 2005 roku dostawy obuwia z tamtych rejonów mogą wzrosnąć o ponad 50 proc.
Spada zatrudnienie
– O powadze problemu świadczy to, że od 2001 roku liczba zakładów produkcyjnych w sektorze obuwniczym zmniejszyła się o 20 proc., do 250 firm. Jeszcze bardziej, bo aż o 30 proc. (do 31 tys.), zmniejszyło się zatrudnienie – mówi Wiesław Wojas, prezes firmy „Wojas” i zarazem prezes Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego.
– Producenci ostrzegają, że problem dotyczy 100 tys. miejsc pracy w firmach z sektora obuwniczego, a także garbarskiego i branż wspomagających (produkcja spodów, obcasów, klejów, chemii, tkanin itp.). Mówimy stop chińskiej pladze i żądamy zdecydowanej ochrony rynku producentów obuwia, ochrony miejsc pracy, ochrony przedsiębiorcy inwestującego własne środki finansowe i czas – dodaje Wiesław Wojas, który w imieniu swojej firmy złożył skargę do KE i reprezentował polską branżę podczas lipcowej demonstracji w Brukseli.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Anita Skiba


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK