| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oni wyłudzają, my wyłudzamy...

Oni wyłudzają, my wyłudzamy...

TEMAT Z PIERWSZEJ STRONY. SONDA „GAZETY PRAWNEJ”
Oni wyłudzają, my wyłudzamy...
Najwyższe kwoty, jakie próbowali wyłudzić podatnicy, dotyczyły VAT. Większość nieprawidłowości to dotyczące niezbyt dużych kwot oszustwa, polegające m.in. na zaliczaniu do kosztów firm wydatków prywatnych - wynika z sondy „Gazety Prawnej”.
Administracja skarbowa zdaje sobie sprawę z potencjalnych możliwości wyłudzeń w przypadku VAT, skrupulatnie sprawdza rozliczenia tego podatku. - Najwyższa kwota zaniżenia VAT stwierdzona przez pracowników Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego to około 1 mln zł, a nienależny zwrot VAT to 2,2 mln zł - poinformowała „GP” Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
W innych regionach kontrolerzy również wykrywali nieprawidłowości, lecz dotyczyły one już niższych kwot. - Z danych urzędów skarbowych województwa podlaskiego wynika, że podczas weryfikacji i kontroli zwrotów VAT nie ujawniono powtarzających się mechanizmów wyłudzeń. Nie stwierdzono też, aby wejście w życie nowej ustawy o VAT spowodowało wykorzystywanie jej przepisów przez nieuczciwych podatników - poinformował nas Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku.
Jak już wspomnieliśmy, przedstawiciele administracji skarbowej starają się skrupulatnie sprawdzać rozliczenia VAT. I tak w województwie pomorskim w zeszłym roku wykryto 1023 nienależne zwroty VAT. W tym roku ujawniono 555 takich przypadków.
Z kolei Urząd Skarbowy w Suwałkach od początku 2004 r. do 16 sierpnia 2005 r. przeprowadził 250 kontroli oraz czynności sprawdzających, dotyczących zasadności zadeklarowanych bezpośrednich zwrotów VAT. Nieprawidłowości stwierdzono w 63 kontrolach podatkowych - wynika z informacji otrzymanych z Izby Skarbowej w Białymstoku.
- W Izbie Skarbowej w Warszawie opracowano dodatkowe wewnętrzne wytyczne dotyczące m.in. postępowań sprawdzających i kontrolnych, poprzedzające zwrot VAT - poinformował nas Andrzej Kulmatycki z warszawskiej izby.
Z rozmów z pracownikami urzędów skarbowych wynika, że większość nieprawidłowości to drobne oszustwa, polegające m.in. na zaliczaniu do kosztów firm wydatków prywatnych. Dla celów prywatnych wykorzystuje się samochód i paliwo kupione na firmę czy też telefon komórkowy. - Jeżeli te wydatki mieszczą się w granicach zdrowego rozsądku, to często trudno je podważyć - przyznają niektórzy urzędnicy. Zdarzają się przypadki kupowania na firmę komputerów czy cyfrowych aparatów fotograficznych, wykorzystywanych w praktyce dla celów prywatnych. Częstymi nieprawidłowościami są próby ukrywania rzeczywistych obrotów. Nie wystawia się faktur. Część sprzedaży nie jest rejestrowana przy użyciu kas fiskalnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK