| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustalono maksymalną akcyzę na oleje

Ustalono maksymalną akcyzę na oleje

Akcyza od olejów opałowych będzie wynosiła maksymalnie 233 zł za 1000 l. Wynika to z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Prezydent podpisał też nowelizację kodeksu karnego skarbowego zaostrzającą kary za niektóre przestępstwa.

Nastąpią zmiany w podatku akcyzowym. W podpisanej przez prezydenta ustawie określono, że akcyza od olejów opałowych będzie wynosiła maksymalnie 233 zł za 1000 l. Wcześniej było to 2000 zł. Ciężkie oleje opałowe będą opodatkowane w maksymalnej kwocie 60 zł za 1000 kg, gdy wcześniej była to kwota 700 zł. Dotyczy to jednak tylko olejów przeznaczonych na cele opałowe. W przypadku gdy przeznaczenie jest inne, kwoty te są dużo wyższe.
W znowelizowanym kodeksie karnym skarbowym wprowadzono zaostrzenie kar w stosunku do niektórych przestępstw skarbowych oraz wydłużono terminy przedawnienia karalności czynów zabronionych. Wprowadzono też kary w stosunku do osoby, która używa oleju opałowego jako oleju napędowego.
W podpisanej przez prezydenta ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym wprowadzono do ustawy o opłatach i podatkach lokalnych nowy typ opłaty – opłatę uzdrowiskową. Będzie ona pobierana od osób przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.
Z kolei w podpisanej ustawie zmieniającej ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znalazły się przepisy, które wprowadzają ulgę z tytułu zatrudniania gosposi w gospodarstwie domowym. Polega ona na odliczeniu od podatku dochodowego (ryczałtu ewidencjonowanego) składki na ZUS płaconej za zatrudnioną pomoc domową.
Bogdan Świąder


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »