| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS zapłaci za spóźnienia

ZUS zapłaci za spóźnienia

ZUS zapłaci odsetki za zwłokę, gdyż nie przekazał składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych.Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przelał wczoraj środków na konta otwartych funduszy emerytalnych, gdyż robił porządki w kontach emerytalnych.

Zdarzyło się to nie po raz pierwszy. ZUS na początku roku poinformował fundusze, że jeden czwartek każdego miesiąca wypadnie z regulacji płatniczych, gdyż musi porządkować informacje napływające od pracodawców. Za opóźnienia w bieżących płatnościach, zgodnie z ustawą o przejęciu zadłużenia przez Skarb Państwa, naliczane są odsetki w formie gotówkowej (za zaległe – w formie obligacji). Powiększą one, choć w niewielkim stopniu, składkę płaconą do funduszy. Odsetki płacone są z kosztów działalności ZUS.

OFE na opóźnienia ZUS niewiele mogą poradzić. Wprawdzie w finansach każda zwłoka kosztuje, tym bardziej, że ok. 30 proc. środków fundusze inwestują na zmiennym rynku akcji, jednak dla OFE nie jest to wielki problem.
– Staramy się uwzględniać takie nieprzewidziane okoliczności, planując nasze działania – mówi Rafał Mikusiński, dyrektor ds. inwestycji w AIG PTE.

Twierdzi on, że przy obecnej wysokości aktywów całego rynku emerytalnego opóźnienia nie mają jednak wielkiego znaczenia dla strategii inwestycyjnej AIG PTE.

– Oczywiście, dla naszych klientów najlepiej byłoby, gdyby ich składka przychodziła w terminie i była od razu inwestowana, jeżeli nie w akcje czy obligacje, to chociażby w postaci lokat czy depozytów – mówi.
Zdaniem Piotra Szczepiórkowskiego, prezesa zarządu CU PTE, tak niewielkie opóźnienia wpłat nie mają wielkiego wpływu na sytuację funduszy.

– Nie jesteśmy zaniepokojeni taką zwłoką w przelewach, zwłaszcza że działania ZUS-u umożliwiają usprawnienie przepływu składek, czego efekty już teraz są odczuwalne – mówi Piotr Szczepiórkowski.
Poszkodowane może być natomiast towarzystwo emerytalne.

Odsetki za nieterminowe wpłaty ZUS do OFE w 2005 r.
Od 1 stycznia do 31 marca
6,78% w stosunku rocznym
Od 1 kwietnia do dnia 30 czerwca
5,87% w stosunku rocznym
Od 1 lipca do dnia 30 września
5,14% w stosunku rocznym

Anna Witkowska


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK