| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie wykorzystujemy funduszy

Nie wykorzystujemy funduszy

Do lipca zaakceptowano 1450 umów na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego projektów mających zmniejszyć bezrobocie.

Ich łączna wartość wynosi 2 mld 236 mln zł, a do wykorzystania jest 8 mld zł. Strumień pieniędzy skutecznie tamują skomplikowane procedury, niespójne przepisy prawa, często zmieniające się instrukcje oraz odpływ wyszkolonych urzędników.

Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) mają zmniejszyć sięgające 19 proc. bezrobocie. Można się o nie starać w ramach trzech priorytetów Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL), jednego priorytetu Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego (ZPORR) oraz Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL (IW EQUAL).

Aby skorzystać z pomocy, realizację projektu należy rozpocząć przed 31 grudnia 2006 roku. Ministerstwo Gospodarki i Pracy informuje, że faktyczne wdrażanie pomysłu następuje najwcześniej 4 miesiące po złożeniu wniosku. – Umowę na dofinansowanie programu, który miałby pomóc w znalezieniu pracy 316 osobom, podpisaliśmy 17 marca. Dziś, zamiast działać, nadal borykamy się z problemami formalnoprawnymi – mówi Małgorzata Maksymowicz z Urzędu Gminy Ursynów. Jeszcze dłużej czeka się na pierwszą transzę pieniędzy. W ramach SPO RZL zrealizowano 0,65 proc. wniosków o płatność, a w IW EQUAL – 0,25 proc.

Komitety monitorujące programy tłumaczą to opóźnieniami w podpisywaniu umów i zbyt długim przepływem dokumentów spowodowanym złym funkcjonowaniem systemu komputerowego. Sytuacji nie poprawia też znaczna rotacja urzędników. – Wyszkoleni odchodzą do sektora gospodarczego, gdzie za napisanie projektu dostają 1000 zł, a w miesiącu mogą ich stworzyć 10 – mówi jedna z urzędniczek.

W efekcie lipcowe sprawozdania Ministerstwa Gospodarki i Pracy pokazują, że skuteczność niektórych działań jest znikoma. Wartość umów podpisanych na projekty promujące przedsiębiorczość oraz ułatwiających reorientację zawodową osób odchodzących z rolnictwa i osób zagrożonych procesami restrukturyzacyjnymi nie stanowi nawet 10 proc. kwoty przeznaczonej na te działania, a w woj. lubuskim – 0. Aż siedem województw, m.in. lubuskie, łódzkie, podkarpackie, nie podpisało jeszcze umów na dofinansowanie programów pomagających rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Najgorzej jest w województwie świętokrzyskim, gdzie do ZPORR i trzech działań z SPO RZL złożono 141 projektów, a do realizacji zaakceptowano 18. Jeśli takie tempo wykorzystania utrzyma się dalej, do Polski, zamiast strumienia pieniędzy, popłynie strużka.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Jolanta GóraCzytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK