| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MF nie przewiduje obniżki akcyzy na paliwa

MF nie przewiduje obniżki akcyzy na paliwa

Niska inflacja oraz umacniający się złoty są argumentami przeciwko obniżce akcyzy na paliwa - uważa wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"Niska i spadająca inflacja, silny złoty i umacniający się złoty (...) sprawiają, że od strony makroekonomicznej wzrost cen nie jest taki, jaki mógłby być, gdyby dolar był mocniejszy i nie ma groźby inflacji" - powiedział Neneman w wywiadzie dla radia PIN. "Jest problem (...) i są takie opinie, że być może nie jest to koniec wzrostów (cen ropy). Jest problem, bo trzeba będzie zastanowić się w dłuższej perspektywie, jak ma wyglądać system akcyzowy od różnych nośników energii w sytuacji, gdy mamy bardzo drogie paliwa" - dodał.Jego zdaniem obniżka akcyzy na paliwa stanowiłaby duży problem dla budżetu, gdyż prawie połowa dochodów z akcyzy stanowi podatek od paliw, a to jest ponad 10 proc. dochodów państwa. Ceny ropy naftowej na światowych giełdach osiągają rekordowo wysokie poziomy i obecnie przekraczają 60 dolarów za baryłkę.W czwartek na nowojorskiej giełdzie surowcowej padł kolejny rekord wszech czasów - cena baryłki ropy osiągnęła po raz pierwszy w dziejach poziom 66 dolarów.W piątkowym komunikacie resort finansów napisał, że "sytuacja na rynkach światowych paliw silnikowych, znaczący wpływ akcyzy od tego typu paliw na dochody budżetu państwa, silna pozycja złotego, jak również niska, spadająca inflacja to powody, które sprawiają, że aktualnie nie przewiduje się zmiany stawek podatku akcyzowego na paliwa silnikowe"."Należy zauważyć, iż ceny paliw są ustalane przez producentów na zasadzie mechanizmów rynkowych, a zatem Ministerstwo Finansów nie ma bezpośredniego wpływu na ustalanie ich poziomu. Obniżenie akcyzy na paliwa silnikowe, nie jest więc jednoznaczne z obniżeniem cen detalicznych paliw, bowiem w praktyce obniżka akcyzy może być "przechwycona" przez producentów, hurtowników i detalistów na rynku paliw silnikowych" - napisało MF.W opinii resortu akcyza na paliwa silnikowe kształtuje się na poziome niższym niż w krajach unijnych Europy Zachodniej, natomiast jest wyższa niż w krajach unijnych Europy Wschodniej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK