| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brak doradcy kosztuje 5000 zł

Brak doradcy kosztuje 5000 zł

Przedsiębiorca wykonujący przewóz towarów niebezpiecznych, który nie wyznaczy doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, będzie musiał zapłacić karę 5000 zł.

Już od 1 stycznia 2003 r. przedsiębiorca wykonujący przewóz towarów niebezpiecznych lub związany z tym przewozem załadunek lub rozładunek są obowiązani wyznaczyć, na swój koszt, doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych. Do jego zadań należy m.in. doradztwo w sprawach przewozu towarów niebezpiecznych oraz nadzór nad zgodnością przewozów z wymogami umowy ADR (umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych).

Jak jednak pokazała rzeczywistość, obowiązek korzystania z usług doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych był powszechnie ignorowany, mimo że groziła za to kara grzywny, choć bez określenia jej wysokości. Sytuacja ta ma się teraz zmienić – brak doradcy będzie kosztował 5000 zł. Od 13 sierpnia bieżącego roku obowiązuje bowiem ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 1184).

Doradcą, o którym mowa, może być osoba, która ukończyła 21 lat, posiada wykształcenie wyższe, nie była karana za przestępstwo umyślne oraz posiada świadectwo przeszkolenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.


Marek Kobylański
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK