| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brak doradcy kosztuje 5000 zł

Brak doradcy kosztuje 5000 zł

Przedsiębiorca wykonujący przewóz towarów niebezpiecznych, który nie wyznaczy doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, będzie musiał zapłacić karę 5000 zł.

Już od 1 stycznia 2003 r. przedsiębiorca wykonujący przewóz towarów niebezpiecznych lub związany z tym przewozem załadunek lub rozładunek są obowiązani wyznaczyć, na swój koszt, doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych. Do jego zadań należy m.in. doradztwo w sprawach przewozu towarów niebezpiecznych oraz nadzór nad zgodnością przewozów z wymogami umowy ADR (umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych).

Jak jednak pokazała rzeczywistość, obowiązek korzystania z usług doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych był powszechnie ignorowany, mimo że groziła za to kara grzywny, choć bez określenia jej wysokości. Sytuacja ta ma się teraz zmienić – brak doradcy będzie kosztował 5000 zł. Od 13 sierpnia bieżącego roku obowiązuje bowiem ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 1184).

Doradcą, o którym mowa, może być osoba, która ukończyła 21 lat, posiada wykształcenie wyższe, nie była karana za przestępstwo umyślne oraz posiada świadectwo przeszkolenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.


Marek Kobylański

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK