| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wypłata emerytur zagrożona

Wypłata emerytur zagrożona

Wypłata emerytury w przyszłości jest zagrożona - szybko się starzejemy, rodzi się coraz mniej dzieci, wzrost gospodarczy nie jest wystarczający, a młodzież emigruje.

Trzeba bezzwłocznie rozpocząć publiczną debatę o polskiej polityce społecznej, a prezydent nie powinien podpisywać ustawy o emeryturach górniczych – mówił wczoraj Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

BCC zajęło bardzo negatywne stanowisko wobec nowelizacji ustawy regulującej wypłatę emerytur i rent z ZUS. Przewiduje ona stworzenie odrębnego systemu emerytalnego dla górników i wydłużenie do końca 2007 r. możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury dla pozostałych pracowników.

Zasiadająca jako partner w Komisji Trójstronnej BCC uważa, że nowelizacja łamie m.in. podstawową zasadę wprowadzoną przez reformę emerytalną (powiązanie solidaryzmu społecznego z regułą, że wysokość emerytur ma zleżeć od wpłaconych wcześniej składek), zasadę sprawiedliwości społecznej i państwa prawa (tworzy grupę szczególnie uprzywilejowaną, na którą łożyć mają pozostałe grupy społeczne będące w znacznie gorszej sytuacji życiowej i dochodowej), oddala na nieokreślony czas przystąpienie do strefy euro.

– Negatywne konsekwencje tej ustawy odbiją się nie tylko na dodatkowym obciążeniu budżetu, ale spowodują konieczność podwyższenia składek na ubezpieczenia społeczne – zauważył prezes Goliszewski.

Według szacunków BCC, jej przyjęcie przesunie możliwość stabilizacji finansowej systemu emerytalnego poza 2050 r., a niedobór w ZUS może przekroczyć w 2030 r. 50 mld zł.

Jakich zmian w systemie emerytalnym chce BCC:

• w obowiązkowym I filarze (ZUS) – zniesienie możliwości zadłużania się ZUS w bankach – powiększa to dług publiczny,
• w obowiązkowym II filarze (OFE) – umożliwienie funduszom inwestycji infrastrukturalnych i większych inwestycji zagranicznych,
• w III filarze (PPE i IKE) – wprowadzenie zachęt podatkowych dla pracodawców i ubezpieczonych (np. możliwość współpłacenia składki na PPE przez pracowników),
• wprowadzenie przejrzystości w zarządzeniu ZUS – większa i jasno określona kontrola całej instytucji, wprowadzenie audytu, większa kontrola przetargów,
• dokończenie reformy – jak najszybsze przygotowanie ustawy o zakładach emerytalnych, emeryturach pomostowych.

Organizacja zaapelowała też o jak najszybsze rozpoczęcie debaty na temat przyszłości polskiej polityki społecznej, w szczególności dotyczącej problemów demograficznych i związanego z tym zagrożenia dla wypłacalności systemu ubezpieczeń społecznych.

– Z szacunków sytuacji finansowej ZUS wynika, że w 2030 r. jego deficyt – nie uwzględniając rozwiązań ostatnio przyjętych przez Sejm – sięgnie 35 mld zł – podkreślił Wojciech Nagel, przedstawiciel BCC w KT i radzie nadzorczej ZUS.

– Będziemy apelować do nowego prezydenta, aby pod jego patronatem zorganizować szeroką dyskusję z udziałem ekspertów oraz wszystkich środowisk i partii politycznych na temat modelu polityki społecznej – zapowiedział M. Goliszewski.

BCC przygotowało też swoje propozycje dotyczące działającego systemu emerytalnego (patrz ramka).


Bartosz Marczuk

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK