| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Badania NBP: koniunktura słabnie

Badania NBP: koniunktura słabnie

Badania ankietowe NBP sugerują utrzymanie się słabej koniunktury w II i III kwartale, chociaż niewykluczona jest poprawa klimatu gospodarczego w najbliższych miesiącach.

"Prognoza wskaźnika, choć sugeruje możliwość poprawy klimatu gospodarczego, wskazuje, że najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie się w drugim i trzecim kwartale "złego" stanu koniunktury" - napisał NBP."Dla obniżenia nastrojów nie bez znaczenia było opublikowanie danych GUS dotyczących I kwartału. Wskaźniki odnoszące się do planowanych działań, mimo spadku optymizmu wśród respondentów, sugerują niesłabnącą aktywność rozwojową przedsiębiorstw. Wskaźniki skonstruowane w oparciu o dane makroekonomiczne sugerują zaś negatywny obraz koniunktury, aczkolwiek z możliwością jego poprawy w ciągu najbliższych miesięcy. Istotny wpływ na to zjawisko wywarły słabe wyniki statystyczne uzyskane w pierwszych miesiącach roku" - dodaje NBP.NBP pisze, że w III kwartale 2005 roku należy oczekiwać wolniejszego wzrostu popytu niż w II kwartale oraz w III kwartale 2004 roku."Spadek ten należy wiązać zarówno z efektem bazy - powtórzenie tempa wzrostu obserwowanego w 2004 r. byłoby trudne do osiągnięcia, jak też z sezonowym wyhamowaniem koniunktury" - napisał NBP.W III kwartale można oczekiwać wolniejszego wzrostu liczby nowych zamówień w stosunku do poprzedniego kwartału i analogicznego okresu 2004 roku. NBP pisze też, że w III kwartale można oczekiwać niższej dynamiki produkcji niż w II kwartale, jak też w analogicznym okresie ub.r.Na spadek ten wpłynęły zarówno czynniki sezonowe, jak i mniej optymistyczne niż w 2004 r. oceny poziomu popytu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK