| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kurs USD powyżej granicy nieopłacalności eksportu

Kurs USD powyżej granicy nieopłacalności eksportu

Na skutek niewielkiej deprecjacji złotego w relacji do dolara i euro rzeczywisty kurs dolara w III kwartale 2005 roku znalazł się powyżej granicy, przy której eksport staje się nieopłacalny, a w przypadku euro pozostaje bardzo blisko tej granicy - odnotował NBP w najnowszym badaniu koniunktury.

"Spadł odsetek przedsiębiorstw, które deklarują, że przy obecnym poziomie kursu walutowego ich działalność eksportowa nie jest w pełni opłacalna" - napisał Narodowy Bank Polski w raporcie"Wstępna informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w III kwartale 2005 roku".NBP dodał, że ze strony dolara minęło zagrożenie dla rentowności eksportu wyrobów przedsiębiorstw i większej konkurencyjności towarów importowanych w stosunku do produkcji rodzimej. Natomiast rzeczywisty kurs euro cały czas pozostaje powyżej deklarowanych przez respondentów kursów granicznych dla opłacalności eksportu oraz kursu niekorzystnego z powodu większej konkurencyjności produkcji importowej."Oznacza to, że przy obecnym poziomie kursu walutowego sprzedaż eksportowa (średnio) dla większości eksporterów pozostaje cały czas opłacalna, a import nie zagraża krajowym producentom" - napisał NBP."(...) rzeczywisty kurs walutowy cały czas nie przekroczył granicy obszaru wyznaczonego przez jedno odchylenie standardowe, co sygnalizuje istnienie zagrożenia dla opłacalności eksportu dla pewnej grupy firm" - dodano.Analitycy banku centralnego dodali, że przedsiębiorstwa sygnalizujące, że kurs walutowy euro nie zapewnia opłacalności ich sprzedaży eksportowej gorzej na tle grupy oceniają swoją sytuację gospodarczą, zarówno obecną, jak i prognozowaną, a także częściej zamierzają redukować zatrudnienie oraz częściej prognozują spadek nowych umów eksportowych.NBP podkreśla, że 20 proc. firm, czyli o 7 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu, sygnalizuje problem kursu walutowego jako bariery, która w perspektywie najbliższych 6 miesięcy może niekorzystnie wpłynąć na sytuację ekonomiczną firmy."W III kwartale 2005 roku po raz kolejny (czwarty z rzędu) kurs walutowy stał się najważniejszym, czyli najczęściej wymienianym problemem sygnalizowanym przez respondentów" - dodano.W piątek około 13.20 euro kosztowało na rynku międzybankowym 4,0710 zł, a dolar 3,2910 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Maśliński

Prawnik Kancelarii SMM Legal. Doktorant w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w publicznym prawie gospodarczym oraz w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z funkcjonowaniem spółek komunalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK