| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie ma zapaści służby zdrowia

Nie ma zapaści służby zdrowia

Nieprawdą jest, że publiczna służba zdrowia znajduje się w stanie zapaści i nie jest w stanie świadczyć usług medycznych.

Możemy być spokojni, że nie grozi nam żadna przerwa w finansowaniu świadczeń zdrowotnych – powiedział na konferencji prasowej Jerzy Miller, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Łodzi podpisano porozumienie między NFZ a 16 protestującymi szpitalami z województwa łódzkiego, które 16 lipca wypowiedziały umowy funduszowi, protestując w ten sposób przeciwko niskim kwotom przekazywanym im na leczenie pacjentów. Zgodnie z nim fundusz sfinansuje świadczenia zdrowotne od lipca do końca roku na poziomie obowiązującym w pierwszym półroczu. Porozumienie dotyczy nie tylko tych podmiotów, lecz wszystkich placówek w województwie.

Na konferencji mówiono też o sytuacji finansowej NFZ. Na refundację świadczeń zdrowotnych fundusz przeznaczył w pierwszym półroczu br. ponad 307 mln zł (około 1 proc. swojego rocznego budżetu), natomiast na refundacje leków wydano o 155,5 mln zł więcej niż zaplanowano. Plan dotyczący refundacji leków na 2005 r. ustalono poniżej wykonania w ubiegłym roku. Fundusz jest winien aptekom 18,1 mln zł.

Placówki ochrony zdrowia nie rozliczyły kontraktów za pierwsze półrocze br. na kwotę 351 mln zł. Te, które nie wykorzystały pieniędzy, mogą to zrobić do 10 stycznia przyszłego roku. W przeciwnym razie zasilą one budżety np. szpitali w 2006 r., ale dana placówka nie ma co liczyć na zwiększenie liczby kontraktów ponad ustalone limity. Fundusz dokładnie sprawdza też rozliczenia i dzięki temu odzyskuje do 5 proc. pieniędzy wydatkowanych niezgodnie z umowami.

W czerwcu br. (po raz pierwszy od lutego) do NFZ wpłynęła większa kwota ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, a jeżeli ta tendencja utrzyma się również w sierpniu – rada funduszu zwiększy środki na świadczenia zdrowotne jeszcze w tym roku.

Jak poinformował Jerzy Miller, minister finansów zapewnił premiera Marka Belkę o tym, że fundusz jest w stanie wywiązać się z kontraktów podpisanych na ten rok, wszystkie dane na temat stanu jego finansów są rzetelne, a instytucja ta podejmuje wszelkie możliwe działania w celu zapewnienia świadczeń zdrowotnych obywatelom.


Marzena Jurczewska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK