| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Górnicy pomogą nauczycielom

Górnicy pomogą nauczycielom

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do prezydenta o podpisanie dwóch ustaw zwiększających uprawnienia pracowników.

Pierwsza z nich zwiększa płacę minimalną o około 30 zł miesięcznie. Druga, tworzy odrębny system emerytalny dla górników i oraz umożliwia przechodzenie na wcześniejsze emerytury do końca 2007 r.

Związkowcy twierdzą, że podniesienie płacy minimalnej jest potrzebne nie tylko pracownikom, ale także korzystnie wpłynie na rozwój gospodarki poprzez zwiększenie konsumpcji indywidualnej.

– W Polsce wynagrodzenie minimalne jest najniższe w Europie – przekonywał Ryszard Łepik, wiceprzewodniczący OPZZ. – Dzieje się tak w majestacie prawa, bowiem nasz kraj ratyfikując w 1997 r. Europejską Kartę Społeczną nie zobowiązał się do przestrzegania art. 4 dotyczącego płacy godziwej. Z tego powodu pozostałe kraje UE oskarżają Polskę, że stosujemy wobec nich dumping społeczny przez zaniżanie płac pracowników.

Związkowcy protestują także przeciwko działaniom Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, która chce namówić prezydenta do zawetowania ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kartę Nauczyciela. Zgodnie z nią górnicy, bez względu na wiek, po przepracowaniu 25 lat będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury.

– Nie zgadzamy się z opinią rządu, że ustawa spowoduje dodatkowe, miliardowe obciążenia dla budżetu – dodaje Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ. – Z naszych wyliczeń wynika, że koszty wypłacania zarówno emerytur górniczych, jak i przedłużenie prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury do końca 2007 r. nie będzie miało żadnych skutków dla finansów publicznych.

Przyjęta przez Sejm ustawa umożliwia, i to bezterminowo, przechodzenie na wcześniejsze emerytury przez górników nawet wówczas, kiedy nie będzie emerytur pomostowych.

– Jeśli się okaże, że rząd będzie blokować prace nad emeryturami pomostowymi przyznającymi prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej innym grupom zawodowym, to górnicy wesprą je w walce o należne im prawa – ujawnił Jan Guz, przewodniczący OPZZ. – Górnicy w imię solidarności związkowej obiecują, że inne grupy będą mogły liczyć na ich aktywne wsparcie.


Bożena Wiktorowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK