| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ceny i płace zadecydują

Ceny i płace zadecydują

Już w przyszłym roku podwyżka emerytur i rent dokona się prawdopodobnie nie tylko o wzrost cen, ale także o część wzrostu płac.

Nowy sposób waloryzacji emerytur i rent przewiduje ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Modyfikuje ona obowiązujący obecnie sposób podwyższania emerytur i rent dla ponad 9 mln pobierających je osób (choć zmiana dotyczy ustawy regulującej sposób wypłaty świadczeń z ZUS, to także system rolniczy i tzw. służb mundurowych posiłkuje się zusowskim wskaźnikiem podwyżek).

Posłowie zdecydowali, że:
• emerytury i renty mają rosnąć na pewno o poziom inflacji, uwzględniając też realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia,
• zwiększenie wskaźnika waloryzacji ponad poziom inflacji ma być przedmiotem negocjacji w Komisji Trójstronnej po tym, jak rząd przekaże jej najpóźniej do końca października własną propozycję tego zwiększenia,
• jeśli KT w ciągu 2 tygodni od daty przekazania jej propozycji rządowej dojdzie do porozumienia (podejmie uchwałę) w sprawie tego zwiększenia, to będzie ono wiążące i o tak ustalony wskaźnik (inflacja + zwiększenie) będą rosły emerytury i renty,
• jeśli natomiast KT nie dojdzie do porozumienia, rząd sam wyda rozporządzenie w sprawie zwiększenia wskaźnika ponad wskaźnik cen.

Najbliższe negocjacje odbędą się zapewne już w br., gdyż podwyżka będzie prawdopodobnie przeprowadzona w marcu 2006 r.
 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK