| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jaka obniżka stóp procentowych

Jaka obniżka stóp procentowych

Dziś Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, na którym prawdopodobnie zdecyduje o obniżeniu stóp procentowych. Jednak trochę zamieszania wprowadziły wczorajsze dane GUS o sprzedaży detalicznej, która okazała się wyższa od oczekiwań.

Choć większość analityków spodziewa się redukcji o 25 pkt bazowych, to nie brakuje głosów, że rada powinna się pokusić o większe cięcie. Analitycy Commerzbank Corporates and Markets uważają, że RPP zdecyduje się w środę na obniżkę stóp procentowych o 50 pkt bazowych. Ich zdaniem w ciągu pół roku stopy łącznie z lipcową obniżką spadną o 75 pkt. bazowych.

Również Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ oczekuje dalszego luzowania polityki pieniężnej i przypomina, że w czerwcu nominalna inflacja (CPI) w Polsce okazała się najniższa na tle krajów naszego regionu (Czechy, Słowacja, Węgry). Jednocześnie realne stopy procentowe (po uwzględnieniu inflacji) pozostają w Polsce na najwyższym poziomie. Stwarza to podstawy do rychłego łagodzenia polityki pieniężnej. Proces ten powinien mieć miejsce w szczególności w lipcu, aby uprzedzić większą wrażliwość rynków finansowych w okresie bezpośrednio poprzedzającym kampanię wyborczą – dodaje S. Kluza.

Nieco ostrożniejsi w prognozach są ekonomiści BNP Paribas, którzy spodziewają się w lipcu redukcji o 25 pkt, ale uważają, że pole do dalszych obniżek jest znacznie mniejsze niż obecnie oczekuje rynek. Po opublikowaniu wczoraj danych o sprzedaży detalicznej ceny obligacji mocno spadły, bo zmniejszyły się oczekiwania co do dalszych cięć. Wzrosły notowania kontraktów na stopy procentowe, które obecnie dyskontują w ciągu pół roku obniżki o pół punktu procentowego. Dane GUS wzmocniły złotego.


Monika Krześniak
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »