| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jaka obniżka stóp procentowych

Jaka obniżka stóp procentowych

Dziś Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, na którym prawdopodobnie zdecyduje o obniżeniu stóp procentowych. Jednak trochę zamieszania wprowadziły wczorajsze dane GUS o sprzedaży detalicznej, która okazała się wyższa od oczekiwań.

Choć większość analityków spodziewa się redukcji o 25 pkt bazowych, to nie brakuje głosów, że rada powinna się pokusić o większe cięcie. Analitycy Commerzbank Corporates and Markets uważają, że RPP zdecyduje się w środę na obniżkę stóp procentowych o 50 pkt bazowych. Ich zdaniem w ciągu pół roku stopy łącznie z lipcową obniżką spadną o 75 pkt. bazowych.

Również Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ oczekuje dalszego luzowania polityki pieniężnej i przypomina, że w czerwcu nominalna inflacja (CPI) w Polsce okazała się najniższa na tle krajów naszego regionu (Czechy, Słowacja, Węgry). Jednocześnie realne stopy procentowe (po uwzględnieniu inflacji) pozostają w Polsce na najwyższym poziomie. Stwarza to podstawy do rychłego łagodzenia polityki pieniężnej. Proces ten powinien mieć miejsce w szczególności w lipcu, aby uprzedzić większą wrażliwość rynków finansowych w okresie bezpośrednio poprzedzającym kampanię wyborczą – dodaje S. Kluza.

Nieco ostrożniejsi w prognozach są ekonomiści BNP Paribas, którzy spodziewają się w lipcu redukcji o 25 pkt, ale uważają, że pole do dalszych obniżek jest znacznie mniejsze niż obecnie oczekuje rynek. Po opublikowaniu wczoraj danych o sprzedaży detalicznej ceny obligacji mocno spadły, bo zmniejszyły się oczekiwania co do dalszych cięć. Wzrosły notowania kontraktów na stopy procentowe, które obecnie dyskontują w ciągu pół roku obniżki o pół punktu procentowego. Dane GUS wzmocniły złotego.


Monika Krześniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK