| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UOKiK sprawdzi telewizję publiczną

UOKiK sprawdzi telewizję publiczną

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że wystąpi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie, czy domaganie się przez telewizję publiczną od operatorów telewizji kablowych i platform satelitarnych opłat za reemisję programów TVP nie jest praktyką naruszającą konkurencję.

Przypomnijmy, że trwa spór pomiędzy Telewizją Polską a operatorami telewizji kablowych i platform satelitarnych w sprawie wprowadzenia opłat za reemisję programów publicznej telewizji. TVP domaga się od operatorów kablowych i satelitarnych obniżenia o połowę opłaty za swój pakiet podstawowy (w jego skład wchodzą m.in. główne programy TVP) lub w ogóle stworzenia nowego pakietu podstawowego, tylko z programami TVP.

Byłby on bezpłatny dla tych klientów kablówek i platform cyfrowych, którzy płacą abonament RTV. Gdyby operatorzy zgodzili się na te warunki, musieliby także zgodzić się na informowanie swoich klientów o konieczności płacenia abonamentu RTV i weryfikowanie tego. Jeśli operatorzy nie przystaną na weryfikację, TVP będzie domagać się od nich opłaty za reemisję swoich programów w wysokości 1,5 zł od jednego gniazdka telewizji kablowej czy cyfrowej.

Operatorzy kablowi i satelitarni nie godzą się na warunki TVP i podkreślają, że ich realizacja doprowadziłaby do wzrostu opłat za ich usługi. Miałoby to też ten skutek, że abonenci tych telewizji zapłaciliby za oglądanie TVP dwa razy – raz w ramach abonamentu RTV, a drugi – w ramach abonamentu dla operatora satelitarnego lub kablowego.

Mediatorem w sporze jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która podkreśla, że art. 43 ustawy o radiofonii i telewizji definiuje obowiązek wprowadzania do sieci kablowych programów publicznej radiofonii i telewizji. Oznacza to, że nadawcy kablowi nie mają w praktyce wyboru, czy nadawać programy TVP, bowiem przepis ten oznacza w praktyce przymus kontraktowania. A to z kolei może rodzić wątpliwość, czy żądanie opłat przez TVP nie jest praktyką naruszającą konkurencję. Ma to zbadać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Aneta Mościcka
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK