| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 336 mln zł dla polskich milionerów

336 mln zł dla polskich milionerów

Grupa 55 największych polskich spółek giełdowych wydała w ubiegłym roku na gaże swoich szefów 336 mln zł. W zarządach aż 185 osób zarobiło po ponad 0,5 mln zł, a roczne zarobki czołowej dwunastki przekraczały 4 mln zł. Oprócz zasadniczych kontraktów, największy wpływ na wysokość dochodów czołówki miały wypłacone odprawy oraz programy motywacyjne.

Spółki uwzględniane w indeksach WIG20 i MIDWIG stanowią reprezentatywną grupę firm, nadających ton całej warszawskiej giełdzie. Dotarliśmy do raportów większości z nich i stąd wiemy, na ile czołowe spółki cenią swoich szefów. O zarobkach zarządów decydują rady nadzorcze, sporządziliśmy więc również ranking najlepiej wynagradzanych członków organów nadzoru w spółkach.

Na sprawność działania firm menedżerowie mają największy wpływ. Ci, którzy potrafią z przeciętnej spółki wykrzesać niedostrzeżone dotąd możliwości, wyeliminować zbędne koszty, zwiększyć sprzedaż, poprawić finanse i w końcu uczynić z niej ulubieńca inwestorów – warci są dużych pieniędzy i te pieniądze dostają. Złotówka przeznaczona na wynagrodzenia zarządów przyniosła średnio 39 zł zysku netto.

Okazuje się jednak, że szefowie zarabiają krocie, nawet wtedy, gdy zarządzana przez nich spółka nie osiąga zadowalających wyników. Najwięcej na wynagrodzenia zarządów i rad nadzorczych wydał PKN Orlen, wyprzedzając zdecydowanie bank Millennium, KGHM i Softbank, które na ten cel przeznaczyły ponad 20 mln zł każde.

W piątce najlepiej zarabiających menedżerów, czworo w zeszłym roku odeszło z firmy, w której pracowali. Oznacza to, że w zarobkach szefów bardzo dużą rolę odgrywają odprawy – tak było przynajmniej u najbardziej hojnych: PKN Orlen oraz w banku Millennium. To paradoks, że giełdowe spółki najwyżej cenią tych szefów, z którymi się rozstają.

Wojciech Ankudowicz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK