| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dominują skargi na kredyty

Dominują skargi na kredyty

W pierwszym półroczu do arbitra bankowego, który rozstrzyga spory między bankami i klientami, wpłynęły 402 sprawy. Najwięcej skarg, bo aż 252, dotyczyło kredytów. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszył się odsetek spraw wygranych przez konsumentów.

Od stycznia do czerwca 2005 roku rozstrzygnięto 420 spraw (część wpłynęła jeszcze w 2004 roku), ale decyzje na korzyść klientów zapadły tylko w 37 proc. przypadków. Katarzyna Marczyńska, pełniąca funkcję arbitra bankowego twierdzi, że nie oznacza to jeszcze zmiany tendencji, a podobny odsetek spraw wygranych przez klientów odnotowano w latach 2002 i 2003. Liczba wniosków kierowanych do arbitrażu utrzymuje się na podobnym poziomie, w całym ubiegłym roku było ich 813, ale udział spraw rozstrzygniętych na korzyść klientów (przegrane przez bank i ugody) był wówczas wyższy i sięgnął 48 proc.

Najwięcej skarg dotyczy kredytów i jest to tendencja, która utrzymuje się od ubiegłego roku. Banki przegrywają sprawy o opłaty i prowizje, najczęściej wtedy kiedy je podnoszą, wprowadzają nowe lub w sytuacjach, kiedy zapisy w umowach są niejasne, a bank twierdzi, że jest uprawniony do pobrania opłat.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Część spraw związanych z kredytami to tak naprawdę prośby o pomoc w korzystniejszej spłacie zadłużenia. – Są liczne przypadki, kiedy klient twierdzi, że bank nienależycie wykonał umowę, ale okazuje się, że to kredytobiorca nie radzi sobie ze spłatą zadłużenia – wyjaśnia Katarzyna Marczyńska. W takich sytuacjach banki często są skłonne zawrzeć ugodę, ponieważ nie chcą wszczynać procedury egzekucyjnej, która może się okazać nieskuteczna – dodaje.

W pierwszym półroczu 2005 r. wpłynęły również 44 sprawy związane z lokatami, podobna liczba dotyczyła użytkowania kart płatniczych. – Po skierowaniu wniosku do arbitrażu banki uznają część roszczeń klientów związanych z transakcji oszukańczymi wykonanymi kartą płatniczą, mimo iż w przeprowadzonym wcześniej postępowaniu reklamacyjnym zostały one odrzucone – dodaje arbiter bankowy.

Przedmiotem postępowania przed arbitrem bankowym mogą być wyłącznie spory pomiędzy konsumentami i bankami powstałe po 1 lipca 2001 r., a wartość przedmiotu sporu nie może być wyższa niż 8 tys. zł. Wraz z wniesieniem wniosku konsument uiszcza opłatę w kwocie 50 zł, a w przypadku gdy wartość przedmiotu sporu jest niższa niż 50 zł, opłata wynosi 20 zł. Orzeczenia arbitra są dla banku ostateczne.

Średnia wartość przedmiotu sporu w I półroczu br. wyniosła 2900 zł i była zdecydowanie niższa od średniej zanotowanej w ubiegłym roku, kiedy sięgnęła 4219 zł. Przeciętnie czas rozpatrywania spraw wyniósł 36 dni.

Monika Krześniak


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »